Az antitestalapú Covid–19-kezelés, az Evusheld értékesítésének növekedésére számít ebben az évben az AstraZeneca, ám ennek kedvező hatását a prognózis szerint jórészt kioltja az Oxfordi Egyetemmel közösen kifejlesztett vakcina forgalmazásának visszaesése. Amit az élesedő versennyel, az eltarthatósági idővel kapcsolatos aggodalmakkal és az oltandók hezitálásával magyaráznak.
Emellett a cég azzal is számol, hogy idén a Covid–19-gyógyszerek árrése alacsonyabb lesz a vállalati átlagnál. Amit felfelé tolnak a vesebetegségek és ritka kórismék újabb terápiái.
Ugyanakkor a három legnagyobb onkológiai gyógyszer – a Tagrisso, az Imfinzi és a Lynparza – értékesítése elmaradt a konszenzusos várakozásoktól. A pandémia visszaszorulása ellenére sem tértek vissza a rákellenes kezelések a 2019-es szintre.
Az angol–svéd gyógyszeripari óriás árbevétele 11,39 milliárd dollárra nőtt az idei első negyedévben az egy évvel korábbi 7,32 milliárdról, köszönhetően a felvásárolt Alexion Pharmaceuticals konszolidálásának és a Covid–19-vakcina szállítási szerződéseinek. Az EBITDA-t negatívan befolyásolta az Alexion felvásárlása során elismert befektetői fair érték 1,18 milliárd dolláros csökkenése. A mutató 2,19 milliárd dollár volt a negyedévben, szemben az egy évvel korábbi 2,69 milliárddal.
Az egy részvényre jutó nyereség 1,89 dollárra emelkedett a negyedévben, ami 16 százalékos növekedés az előző évhez képest, s meghaladja az 1,70 dolláros elemzői konszenzust.
A részvény Londonban félszázalékos eséssel kezdte a napot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.