Csaknem 5 százalékkal lőttek ki az Alibaba részvényei kedden Hongkongban, miután a cég közölte, hogy elsődleges tőzsdei jegyzés iránt nyújt be kérelmet a különleges státuszú kínai városban. A technológiai óriáscég részvényeivel ugyan már most is lehet kereskedni a volt brit gyarmat börzéjén, ám az erre a parkettre bevezetett részvények másodlagos státusszal rendelkeznek, elsődleges piacnak csupán a New York-i tőzsde számít, eredetileg ugyanis csak ide vezették be az Alibaba ADR-jeit (amerikai letéti jegy). Az Egyesült Államok tőzsdéin jegyzett külföldi vállalatok esetében ugyanis részvények helyett az ezeket helyettesítő ADR-ekkel lehet kereskedni.
A vállalat sajtóközleménye arra is kitért, hogy
a hongkongi elsődleges tőzsdei bevezetés várhatóan még 2022 vége előtt befejeződik.
A hongkongi tőzsde egyébként nemrégiben könnyítette meg a kettős elsődleges tőzsdei jegyzést. A változás olyannyira friss, hogy a Reuters szerint az Alibaba az első nagyvállalat, amely él a lehetőséggel.
Megkaptuk az igazgatótanács jóváhagyását, hogy kérelmezzük Hongkong mint további elsődleges tőzsdei bevezetési helyszín felvételét, abban a reményben, hogy elősegítjük egy még szélesebb és diverzifikáltabb befektetői bázis részvételét az Alibaba növekedésében és jövőjében, különösen Kínában és az egyéb ázsiai piacokon
– mondta Daniel Zhang, az Alibaba Group elnök-vezérigazgatója.
A lépés elsősorban stratégiai jellegű, hiszen a hongkongi piac nem képes akkora likviditást nyújtani az Alibaba számára, mint az amerikai – kommentálta a lépést Ronald Wan, a Partners Fintech Holdings elnöke.
A hongkongi elsődleges tőzsdei bevezetés azonban lehetővé teszi, hogy az Alibaba részvényei bekerüljenek a sencseni és a hongkongi parkettet összekötő (stock connect) rendszerbe, amely a kínai szárazföldi befektetők milliói számára is hozzáférést biztosít a papírokhoz.
A kínai Xpeng és Li Auto elektromosjármű-gyártó például – amelyek már eleve kettős elsődleges tőzsdei jegyzéssel rendelkeztek Hongkongban és az Egyesült Államokban is – belépett a stock connect rendszerbe is.
Wan szerint az Alibaba a lépéssel az Egyesült Államok és Kína közti számviteli kérdésekről folyó vitára is reagál, ugyanis ha a két ország szabályozó hatósága nem jut eredményre záros határidőn belül, a kínai cégeknek 2024-től el kell hagyniuk az amerikai börzéket.
Mint ismert, az Egyesült Államokban 2020-ban elfogadott, a külföldi vállalatok elszámoltathatóságáról szóló törvény előírja, hogy a tengerentúli börzéken jegyzett külföldi cégeknek olyan könyvvizsgálatot kell benyújtaniuk a tőzsdefelügyelethez, amelyet egy amerikai bizottság felülvizsgálhat. Mivel pedig a kínai törvények szinte lehetetlenné teszik ezt, egyelőre feloldhatatlannak látszik az ellentmondás.
„Abban az esetben, ha valami rosszul sülne el, az Alibaba megtarthatná elsődleges hongkongi tőzsdei státuszát, és még mindig észszerű likviditás mellett kereskedhetnének a részvényeivel” – mondta Wan.
Úgy gondolom, hogy a hongkongi elsődleges jegyzés jó húzás lesz a vállalat és a befektetők számára is
– tette hozzá.
Hasonlóan értékelt a Benzinga elemzőcég is, hozzátéve, hogy a 33 százalék erejéig a csoporthoz tartozó Ant Group fintech cég háza táján is elkezdett rendet rakni a menedzsment, megpróbálják elejét venni az újabb kínai hatósági fellépéseknek.
Az Ant Group vezetői ugyanis – jelentette be kedden az Alibaba – május 31. óta már nem tagjai az Alibaba Partnershipnek, annak a testületnek, amely jelölheti az e-kereskedelmi óriás igazgatótanácsának többségét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.