Felül kell vizsgálni Magyarországon az üzemanyagárstopot, mert azzal együtt nem lehet garantálni az ellátást – mondta az Indexnek Ratatics Péter, a Mol hazai operatív működésért felelős ügyvezető igazgatója, aki arról is beszélt, hogy a lakosságnak is takarékoskodnia kellene a kutaknál, illetve a kormány stratégiai tárolóit is meg kell nyitni a piaci szereplők előtt.
A vállalati vezető szerint az egyetlen hazai olajfinomítót, a Dunai Finomítót karbantartások, fejlesztések és vizsgálatok miatt épp most kellett leállítani, amikor az egész kontinens energiaválságban szenved, és amikor például az osztrák és a cseh karbantartása is időszerűvé vált.
A biztonságos üzemeltetés miatt halaszthatatlan a finomító leállítása és karbantartása
– indokolta a lépést a vezető.
A hiányzó üzemanyag-mennyiség egy részét a pozsonyi finomítóból pótolják majd – amely nemrég indult újra teljes kapacitással –, de ezzel sem tudják fedezni teljesen a hiányt – tette hozzá. A kormány által bevezetett üzemanyagárstop
tovább szűkíti az importlehetőségeket, egész egyszerűen nem éri meg behozni külföldről a termékeket.
A Mol ügyvezetője hangsúlyozta, hogy az árstop veszélybe sodorhatja az ellátás biztonságát a jelenlegi helyzetben. A 480 forintos ár jóval alacsonyabb, mint a piaci ár. A külföldi beszállítók ilyen feltételek mellett hosszú távon nem érdekeltek a magyar piac kiszolgálásában.
Ratatics Péter a lakosságot arra kérte, hogy csak annyit tankoljon, amennyire tényleg szüksége van.
A pánikvásárlás és a fölösleges spájzolás csak rontana a helyzeten – szögezte le.
Az Index szerint a schwechati leállás után a Technológiai és Ipari Minisztérium még azt közölte, hogy nincs baj, az osztrák finomító nélkül is biztosítva van az ellátás. A következő hetekben azonban több jel is arra mutatott, hogy súlyos hiány kezd kialakulni: a magyar államnak meg kellett nyitnia a stratégiai tárolóit, a hazai kutak pedig tankolási limitet vezettek be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.