A recessziós félelmektől szenvedő kisbefektetőknek nem árt egy pillantást vetniük már csak lelki erősítés gyanánt is Warren Buffettre, korunk vitathatatlanul legsikeresebb befektetőjére, aki a pályafutása kezdete óta megélt számos medvepiaci időszak ellenére is évi 20 százalékkal fialtatta részvényeit.
A Berkshire Hathaway vezérigazgatói pozícióját 1965 óta betöltő, 91 esztendős omahai orákulum az elmúlt 57 évben hűséges részvényesei számára mintegy 600 milliárd dollár értéket teremtett.
Ha szemügyre vesszük azt a 15 részvényt, amelyeket Buffett a leghosszabb ideje tart, az első tanulság az maga az időtartam, azaz az, hogy ezeket legalább 10 éve illesztette portfóliójába, ám például a Coca-Cola papírjait 34 éve vásárolta.
Szintén szembetűnő, hogy türelmes guru kiemelt befektetései között elsősorban a pénzügyi szféra részvényeit részesíti előnyben, hiszen a 15 papír közel fele, 7 részvény ebbe a szektorba tartozik.
Bár Warren Buffett alaposan tisztában van vele, hogy a recessziók elkerülhetetlenek, azt is tudja, hogy a gazdasági bővülés időszakai lényegesen tovább tartanak, mint a visszaesések. Ezért azzal, hogy a bankok, biztosítók, vagy éppen hitelkártya-társaságok - ciklikusan változó hozamot termelő - választékát vásárolja, tulajdonképpen egy egyszerű számjátékot játszik, amely hosszú időn keresztül lehetővé teszi a Berkshire számára, hogy kihasználja az amerikai és a globális gazdaság természetes bővülését.
A másik összefüggés, amit a Buffett által egy évtizede vagy annál hosszabb ideje tartott 15 részvény zöménél megfigyelhető, hogy ezek olyan érett vállalkozások, amelyek hosszú időn keresztül gyakorlatilag robotpilótára kapcsolva is nyereségesen futnak.
Erre tökéletes példa a Johnson & Johnson egészségügyi konglomerátum. Az egészségügyi részvények rendkívül defenzívek abban az értelemben, hogy függetlenül attól, hogy az amerikai gazdaság és a tőzsde mennyire jól vagy rosszul teljesít, a vényköteles gyógyszerek, orvosi eszközök és egészségügyi szolgáltatások iránt mindig bőven van kereslet.
A Buffett által legrégebben vásárolt Coca-Cola részvényeit amúgy 1988-ban, amikor a látnok megvette őket, még 2,4 dollár körül lehetett kapni, ergo értékük – még ha az időközben kifizetett osztalékokról meg is feledkezünk, de ne tegyük – 2500 százalékkal nőtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.