A vártnál sokkal jobb negyedéves jelentést publikáló OTP Bank részvényei jókora pluszban, 9600 forint felett indították a kereskedést csütörtökön, később valamelyest alábbhagyott a befektetői lelkesedés. Sorra érkeznek az elemzői kommentárok, a következő napokban pedig célármódosításokra is fel lehet készülni.
Az Erste elemzője szerint a banknál nagyobb leírásokra elvileg már nem kell számítani az elkövetkező negyedévekben. Az egy részvényre jutó saját tőke 11 315 forint, s mivel a tőkemegtérülés magas, 18 százalék lehet, ezért még a jelenlegi magas tőkeköltség mellett is elvileg ezen érték felett kellene forognia a részvénynek. Ugyanakkor tény, hogy a hasonló jó teljesítményt nyújtó bankok, például az UniCredit vagy a Raiffeisen esetében a nagyon erős gyorsjelentést követően lelassult vagy megállt az árfolyam-növekedés a jövőtől való félelem és a kockázatok miatt.
Az OTP esetében az árfolyam egy résbe érkezett, amelynek a teteje 9726 forintnál van, ami természetes ellenállást képezhet. Éppen ezért egy időre megállhat itt a kurzus.
A kockázatok későbbi, fél-, egyéves remélhető csökkenésével aztán beárazódhatnak a jelen pillanatban várható jó teljesítmények.
Az Equilor Befektetési Zrt. elemzője szerint a kockázati költségek nagyot emelkedtek éves alapon, azonban jóval az elemzői várakozás alatt maradtak a negyedévben. Az elkönyvelt 31,7 milliárd forintos költség számottevően alacsonyabb, mint az első negyedéves érték.
Fontos kiemelni, hogy az orosz és az ukrán leányt nem számítva a kockázati költség eredményjavító lett volna a javuló hitelportfólió miatt.
A vezetőség nem változtatta meg az idei várakozásait, amelyek optimistának tekinthetők a szomszédunkban zajló háború árnyékában, azonban meg kell jegyezni, hogy a második negyedév nagyon erős volt. Az elemző szerint az orosz leánybank esetleges értékesítése csökkentené a bizonytalanságot az OTP-vel kapcsolatban, és az eladói nyomást is megszüntethetné a részvényen, így értékteremtő lenne, annak ellenére, hogy a leány potenciálisan nagymértékben hozzájárulhat a cégcsoport eredményéhez.
A KBC elemzője szerint a bevételek nagymértékű növekedése mögött az állományok további dinamikus bővülése és a látványosabban emelkedő kamatmarzs is ott áll. A lakossági hitelállományon belül a jelzáloghitelek éves alapon még mindig 14 százalékos növekedést mutatnak csoportszinten, és a fogyasztási hitelek állománya is 7 százalékkal emelkedett. A vállalati hitelezésben pedig 24 százalékos volt az állománynövekedés éves alapon. Összességében 14 százalékkal nőtt csoportszinten a hitelállomány, amely tetemes, azt nézve, hogy az orosz és az ukrán leánybank számai csökkenést mutatnak.
Csoportszinten a bővülő állományok mellett a nettó kamatmarzs az előző negyedévhez viszonyítva 14 bázisponttal növekedett, így már 3,57 százalék volt a negyedév során. A kamatbevételek mellett a díj- és jutalékbevételek is erősek voltak ebben az időszakban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.