BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tönkreverték az állampapírok, már nem biztonságos menekülőeszköz az arany

Ha valamikor, akkor az idei évben kiemelkedően kellett volna teljesíteni az aranynak, a várva vált rali azonban elmaradt.

Az arany évezredek óta stabil, értékőrző eszköznek számít. Az árfolyama jellemzően ellentétesen mozog a részvény- és dollárárfolyammal, éppen ezért a befektetők előszeretettel diverzifikálják arannyal a portfóliókat, így porlasztva a kockázatokat.

Gold ingots and coins close up, Close up image of assorted gold ingots and gold coins
Fotó: Anthony Bradshaw / Getty Images

Az idei évben azonban az arany nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, a pénzügyi piac volatilitásával nem ment szembe, sőt, azzal egy irányba haladt. Az arany ára két és fél éves negatív rekordra süllyedt október 21-én, ekkor unciánként 1621 dollárért lehetett vásárolni. A Dow Jones Market Data szerint ez volt a legalacsonyabb napközbeni szint 2020 áprilisa óta.

De mi áll az árfolyamcsökkenés mögött?

A fő hajtóerő az inflációs várakozások, a tízéves kincstárjegyek hozamának nagyjából 20 bázispontos emelkedése és a Fed várható további szigorításai.

Igaz, az arany ára nem esett olyan mélyre, mint amennyire a reálhozamok hirtelen emelkedése sugallhatta volna, de gyanítjuk, hogy az inflációhoz kötött hozamú kötvények csökkent likviditása lehet az eltérés egyik oka

– idézi a Marketwatch portál Caroline Bainnek, a Capital Economics vezető nyersanyagközgazdászának múlt pénteki állásfoglalását.

A kötvényhozamok emelkedése és az amerikai dollár erősödése csökkenti az arany vonzerejét, mivel növeli a nem hozamtermelő eszköz tartásának alternatív költségét. Tehát ha például magas hozamokat biztosítanak az inflációkövető állampapírok, akkor kevésbé éri meg aranyban tartani a pénzt, hiszen a befektető jelentős hozamoktól esne el. Pont ezt a folyamatot látjuk kibontakozni az Egyesült Államokban is, ahol a tízéves kincsárjegy hozama 2008 óta nem látott magasságokba emelkedett.

Átmeneti dollárgyengülés – hogyan érdemes kihasználni?

Az inflációs harcnak még nincs vége, ezért most egy újabb lehetőség körvonalazódik a piacon ezekben a termékekben, amelyek ugyan nem kockázatmentesek, de racionális kockázati kitettség mellett jelentős további hozammal járhatnak.

John Higgins, a Capital Economics vezető piaci közgazdásza kifejtette, hogy az arany ára – amely nem fizet kamatot – és a hosszú lejáratú államkötvények hozama között fordított a kapcsolat.

 

A közgazdász ezt egy példával vezette le, ahol egy befektető vagy ezer dollárt fektet aranyba, vagy harmincéves futamidejű államkötvénybe, amely 2 százalékos reálhozamot kínál. Ha egy nappal később a kötvény reálhozama 1,5 százalékra csökken, az azt jelenti, hogy a befektetőnek többet kell befektetnie a kötvénybe ahhoz, hogy annak reálértéke az időszak végén ugyanannyi legyen. Ahhoz, hogy az alternatív befektetések azonos kezdeti költségei megmaradjanak, az arany árfolyamának is emelkednie kell, ami a jelenlegi helyzetben nem valósul meg.

Az aranyat már a háborús helyzet sem tudta megtámasztani. Úgy tűnik, a modern pénzügyi rendszerben valami megváltozott. Amíg a kriptodevizák piacát támasztotta a rendkívüli monetáris lazítási ciklus okozta pénzbőség, az volt a legfontosabb érv, hogy az arany már nem számít, a modern menekülőeszközök a kriptók lettek. Ennek az illúziónak gyorsan véget vetett, amikor kiderült, azoknak volt igazuk, akik lufit láttak a digitális aranynak kikiáltott kriptók emelkedése mögött. Az arany mégsem kezdett el szárnyalni, amikor sokuk árfolyama megfeleződött – fejtette ki egy korábbi cikkünkben Kiss Mónika, a Prestige Financial Zrt. vezető stratégiai tanácsadója.

Mikor állhat helyre az arany ára?

Az aranyat mindig az infláció elleni fedezeti eszköznek tekintik, mivel a piaci volatilitás és a geopolitikai instabilitás növelheti vonzerejét, mint biztonságos menedék. Azonban az idei forrongó inflációval szemben a Federal Reserve és más központi bankok meredeken emelték a kamatlábakat, ami a recesszióval kapcsolatos félelmeket táplálja.

John Higgins szerint az arany az idei évet körülbelül ott fogja zárni, ahol most van, és jövőre egy kicsit emelkedni fog, ahogy a Fed irányt vált, és a reálhozamok visszaesnek. A 2022 végi és a 2023 végi előrejelzésük 1650 dollár, illetve 1700 dollár unciánként.

A Fed november 1–2-i ülésén az irányadó kamatlábak újabb emelésére lehet számítani, azonban van rá esély, hogy a legutóbbi 0,75 százalékpontos emelési ütemet valamelyest mérséklik. 

A piaci szereplők már 94,5 százalékos esélyt áraztak be egy újabb 75 bázispontos emelésre a novemberi ülésen a CME Group FedWatch mérései szerint. A Fed a márciusi ülése óta 300 bázisponttal emelte a kamatlábát, ami a történelem egyik leggyorsabb szigorítása, beleértve a három egymást követő 75 bázispontos kamatemelést.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.