Megvédte múlt heti, kötvénypiaci beavatkozását a brit jegybank, a Bank of England (BoE), mondván azért léptek, hogy megelőzzék mintegy 50 milliárd fontnyi állampapír sürgősségi értékesítését, ami pénzügyi válságba sodorta volna Nagy-Britanniát.
A jegybank értékelése szerint Kwasi Kwarteng pénzügyminiszter adócsomagját követően a nyugdíjalapok mintegy 50 milliárd fontért adtak volna el hosszú lejáratú állampapírt, miközben az átlagos napi forgalom csak 12 milliárd fontot tesz ki ezen eszközök piacán.
A BoE 65 milliárd fontos eszközvásárlását védelembe vevő szavai világosan bemutatják,
milyen közel is került az Egyesült Királyság az összeomláshoz Kwarteng 45 milliárd fontos, fedezetlen adócsökkentési ígérete után.
Amennyiben a bank nem lép, egy öngerjesztő spirál indult volna be, súlyosan károsítva a fő finanszírozási piacokat, ami széles körű pénzügyi instabilitást vont volna maga után – írta a Financial Times szerint Sir Jon Cunliffe, a jegybank kormányzóhelyettese a parlament pénzügyi bizottságának szóló levelében.
A levélből újabb részleteket is megismerhetünk azzal kapcsolatban is, hogy a beavatkozás előtt a bank milyen figyelmeztetéseket kapott. Cunliffe szerint a kötelezettség alapú befektetési stratégiát alkalmazó nyugdíjalapok már szeptember 23-án jelezték, hogy az állampapírhozamok óriási kilengése jelentős mennyiségű állampapír piacra öntését teszi szükségessé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.