Háromszázalékos erősödéssel reagált a Mol-részvény péntek délelőtt az olajtársaság hajnalban közzétett, újabb rekordot hozó, és még a legderűsebb elemzői várakozásokat is messze túlszárnyaló eredményére. A befektetők megelőlegezték a bizalmat, hiszen már csütörtökön is közel négy százalékot ralizott a kurzus.
Optimizmusra pedig bőven van ok, hiszen nemcsak a historikusan legerősebb, harmadik negyedévben elkönyvelt 581 milliárd forintra hízó tisztított CCS EBITDA jelent csúcseredményt, hanem
a 3,3 milliárdról a 4,1–4,4 milliárd dolláros sávba felsrófolt új egész éves vezetőségi célkitűzés alapján is a Mol történetének legjobb éve lesz a 2022-es.
Ez egyébként már most kijelenthető, hiszen kilenc hónap alatt ebből 3,6 milliárd dollárt termelt meg a vállalat, bő százmillióval többet, mint tavaly egész évben.
Mindez azzal együtt még kiemelkedőbb, hogy a Magyarország mellett több térségbeli államban is bevezetett hatósági üzemanyagárak és extraprofitadók szeptember végéig 1,18 milliárd dollárral csökkentették a kitermelésben, finomításban és kiskereskedelemben egyaránt érdekelt integrált olajvállalat eredményét.
Ehhez természetesen kellettek a továbbra is magas olaj- és gázárak, az olcsóbb orosz típusú olajhoz való hozzáférés és a valamelyest szűkülő, de továbbra is tetemes brent-ural árkülönbség, amelyek a csökkenő kihozatal mellett is elcsitították a hatósági szabályozások – az üzemanyagár-sapka és az extraprofitadók – keltette ellenszelet.
A társaság a megugró eredmény mellett a készpénztermelést is felpörgette, a tavalyi kétmilliárd után az idén 2,4 milliárd dollár lehet az egyszerűsített szabad pénzáram, ami az osztalékfizetés mellett hozzájárulhat a transzformációs beruházások fedezéséhez is.
Az osztalékjavaslatról a szokásos menetrendnek megfelelően februárban, az egész év ismeretében dönt majd a vezetőség. A piaci elvárás az, hogy legalább az idei összeget, azaz részvényenként 300 forintot fizesse ki jövőre a vállalat, de a Mol eddigi teljesítménye alapján ennél nagyobb mértékű részvényesi juttatásra is képes lenne
– mondta a VG-nek Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. gáz- és olajipari elemzője.
Szerinte a külső környezet alapvetően nem romlott sokat, a magas olajár mellett a dízelárrések is az egekbe szöktek, ami biztató a közeljövőre nézve, még ha a vállalat a szezonálisan legerősebb harmadik negyedéves teljesítményt várhatóan nem tudja megismételni az utolsó három hónapban. Némi óvatosságra adhat okot ugyanakkor a petrolkémiai szegmens gyengélkedése, ahogyan reális kockázatot jelent az is, hogy a már jelenleg is sok szabályozói töbletterhet viselő Molra a rekordnyereség tükrében még több adókötelezettség hárul a jövőben.
Összességében kedvezően értékelte a jelentést Grébel Szabolcs, a KBC Equitas elemzője is, aki úgy véli, a kedvező külső környezeti hatások továbbra is meghaladták a különadók okozta kellemetlen hatásokat, a devizahatások pedig tovább javították a forintban számított eredményt a Molnál.
A magasabb eredmény a várható szabad cash flowra is jó hatással lesz, ennek következtében az eladósodottsági mutatók is javulhatnak
– tette hozzá.
A KBC elemzője szerint a negyedik negyedévben a jelenlegi külső környezetben csökkenhetnek a pozitív hatások, és a kibontakozó recesszió, illetve a különadók is bizonytalanságot jelentenek, de ezzel együtt az idén nagyon erős profitra van kilátás.
A Mol kilenc hónap alatt 962 forint egy részvényre jutó eredményt (EPS) termelt, ezzel már a 2022 egészére vonatkozó konszenzus közelében jár. A KBC és az Erste ennek fényében egyaránt kiemelte, hogy a társaság értékeltsége a jelenlegi, 2,6-os P/E ráta alapján historikus mélypontnál jár, azaz kifejezetten olcsónak tűnik a részvény.
A jelenlegi mutató azt jelzi, hogy a részvénybe fektetett pénzt lényegében 2-3 év alatt eredmény formájában megtermeli a társaság.
A szokatlanul alacsony árazást az Erste szerint egyrészt az előttünk álló recesszió jelentette komoly bizonytalanság indokolhatja, másfelől a kormányok elég aktívak és kreatívak abban, hogy hogyan csapolják meg az olajcégek eredményét, ami ugyancsak nehezíti a tisztánlátást. A magas alternatívaköltségek mellett a piaci szereplők ezért sokszor a kockázatmentes hozamot választják, ahol sok esetben szintén jóval 10 év alatti megtérülést lehet elérni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.