Bár a Wall Street bikái októberben ismét életjelet adtak magukról – az S&P 500 nyolc, a Dow Jones 14 százalékot ralizott a hónap során –, a kockázatvállalási hajlandóság élénkülése egyelőre nem törte meg a jeget az elsődleges részvénykibocsátásoknál (IPO).
Olyannyira nem, hogy az amerikai IPO-piac 11 év óta a leggyengébb októberi időszakot zárta, mindössze két új társaság bátorkodott új részvényeket parkettre vinni az elsődleges részvénykibocsátásokra szakosodott Renaissance Capital elemzése szerint.
A két tőzsdére merészkedő újonc egyike, az önvezető technológiákat és járműveket fejlesztő Mobileye részvényei iránt jókora kereslet mutatkozott, azokat a kibocsátási ársáv fölött vezették be, és a korábban az Intelhez tartozó vállalat az első kereskedési napon közel 40 százalékot ralizott a Nasdaqon.
Az idei mérleg sem túl rózsás, két hónappal az év vége előtt még csupán 66 vállalat lépett tőzsdére, ami alig ötöde a 2021-es rekordév „termésének”.
A 2022-ben debütáló cégek közül ráadásul mindössze 18 tudott 50 millió dollárnál többet összekalapozni a befektetőktől, ami jól jelzi, mennyire kiszáradt a piac a rendkívüli tőzsdei volatilitással, magas inflációval, emelkedő kamatokkal és recessziós félelmekkel övezett piaci környezetben.
A tőzsdével kacérkodó unikornisok – az egymilliárd dollárra vagy annál többe taksált feltörekvő cégek – pedig egyelőre inkább kivárnak, hogy kedvezőbbe forduljon a széljárás. Az eddig kiszivárgott hírek szerint 2023-ra halasztotta az IPO-ját a villámgyors élelmiszer- és ételkiszállítást kínáló Instacart, a pandémia során kisbefektetői platformmá váló Reddit közösségimédia-oldal, valamint az ír–amerikai fintechóriás, a Stripe.
Bár mostanában rájár a rúd a szektorra, csőben van az FTX kriptotőzsde részvénykibocsátása is, valamint tőzsdére tart a sportruházatot, emléktárgyakat és -kártyákat forgalmazó Fanatics is. A jövő évi IPO-jelöltek között tartják számon a Fortnite-ot kiadó Epic Games játékfejlesztőt és a díjmentes mobilbankolást kínáló Chime fintechcéget.
A jó hír a Renaissance Capital szerint az, hogy továbbra sincs hiány ígéretes tőzsdeérett cégekből, miközben az idén bemutatkozó börzeújoncok közül is szép számmal akad sikersztori. Az a 15 vállalat, amely az idei IPO-ja során legalább 100 millió dolláros tőkét gyűjtött, átlagosan 29 százalékos piaci felértékelődést tudhat maga mögött a bevezetés óta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.