A kínai kommunista párt vezetői a világ legnagyobb iPhone-összeszerelőjének alapítójára hallgatva, kezdték lebontani a zéró toleranciára építő Covid-politikát. A kínai vezetőknek,
egy hónappal ezelőtt írt levelében a FoxconnTechnology Group alapítója, Terry Gou figyelmeztetett
arra, hogy a szigorú Covid-ellenőrzések veszélyeztetik Kína pozícióját a globális ellátási láncokban, s nagyobb átláthatóságot követelt a vállalat munkavállalóira vonatkozó korlátozások tekintetében – értesült a Wall Street Journal. A levelet akkor írta, amikor káosz alakult ki a Foxconn csengcsoui üzemében.
Kínai egészségügyi tisztviselők és kormányzati tanácsadók számára hivatkozási alapként szolgált Gou levele, amikor a Covid-politika enyhítéséért lobbiztak. Ehhez szolgáltak további muníciót a hetekkel később kitört országos tüntetések. A lazítást szorgalmazó tisztviselők és tanácsadók azzal érveltek, hogy a zéró tolerancia megközelítése korábban sikeres volt a közegészség védelmében, de az omikron variáns taktikaváltást igényel, mert kevésbé halálos, de rendkívül fertőző jellege további lezárásokhoz vezetne, egy olyan időszakban, amikor a nyilvánosság egyre jobban belefáradt a karanténba, s
a gazdasági zavarok már Kínának a világ műhelye státusát veszélyeztették.
Bár a kínai felső vezetők, köztük az elnök Hszi Csin-ping, már fontolgatták az újranyitás lépéseit a közel három évig tartó szigorú járványügyi korlátozások után, de óvatosan haladtak, s nem szabtak határidőt azok feloldására. Október végén a kínai kormány megtiltotta a munkásoknak, hogy elhagyják a Foxconn csengcsoui gyárát, ezért sok munkás elmenekült az üzemi területről. Majd november elején egyhetes zárlatot rendeltek el az üzemben.
Kaotikus helyzet alakult ki, a munkavállalók nem voltak hajlandók visszatérni a gyártósorokra.
November végén tüntetések törtek ki a gyártelepen. A csengcsoui zűrzavar érveket szolgáltatott az Apple azon terveihez, hogy termelésének egy részét áthelyezze Kínából, amely régóta az ellátási lánc domináns országa. De gyártási gondokkal küzdött idén Kínában a Samsung, a Volkswagen, a Nike és az Adidas is.
Peking hangneme Gou levele után változott meg. November 3-án a kommunista párt egyik szócsöve, a Health Times cikket közölt a Covid enyhe tüneteiről. Míg a korábbi kormányzati narratíva a betegség súlyosságát hangsúlyozta. Majd november 11-én Kína megkezdte az enyhítő intézkedések bevezetését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.