Kedden 80 dollár alatt zárt a Brent olajtípus tőzsdei ára, ami január óta először fordult elő, szerdán pedig 77,75 dollárig csökkent, mielőtt visszapattant volna. Az amerikai alaptípus, a WTI eközben 72,75 dollárig esett, ami egyéves mélypont. Mindkét terméket a várható 2023-as gazdasági visszaesés miatt növekvő aggodalom helyezte nyomás alá, a kockázati étvágy csökkenését kiváltva. A határidős piacon hétéves mélypontra esett a nyitott pozíciók száma, ami indokolatlan volatilitást gerjeszt.
A forward görbe eleje olyan mértékben gyengült, hogy az egy- és a hathavi Brent-kontraktus közötti különbség (spread) 2020 novembere óta először fordult kontangóba, tehát a közelebbi lejárat olcsóbb volt a távolabbinál.
Az egy éves spreadnél pedig – ahol a háború kitörésekor az azonnali kontraktus ára 24 százalékkal haladta meg az egyéves kontraktus árát, és ezzel tetőzött – most mindössze 2 százalék a különbség, ami jól mutatja, hogy mennyit változott a momentum az elmúlt hónapban.
A finomítói árrés remek indikátora a piac erejének, és ez az elmúlt hetekben folyamatosan gyengeséget jelzett.
Nemcsak a benzin oldalán – ami melléktermékként funkcionált az utóbbi időben a dízelgyártás mellett –, de a dízel piacán is, ahol az utóbbi időben jókora keresletet generáltak az európai finomítók, felkészülvén a szankciók miatti ellátási zavarokra.
A rövid távú kilátásokat nehezíti a szezonális kereslet lassulása, a negatív momentum az árfolyamban, ami eladásra ösztönzi a technikai kereskedőket és az alapokat, akik zárják long pozícióikat az év vége előtt. A 2023-as kilátásokat pedig bizonytalanná teszi a recessziótól való félelem, ami keresletcsökkenést okozna, ezzel szemben dolgozik a kínai kereslet feléledésének lehetősége, valamint az Oroszországgal szembeni további szankciók, amelyek árfelhajtó hatásúak.
Ehhez adódik még a kockázat, hogy az OPEC+ további termeléscsökkentést léptethet életbe, fékezve az árzuhanást, valamint az amerikai stratégiai olajkészletek értékesítésének leállítása, ami 200 millió hordó többletet jelentett a piacon idén, jellemzően európai vevőkkel.
Technikai szemmel nézve a Brent grafikonját, a keddi 80,61 dollár alatti zárás törölte az egy héttel korábbi trendfordító alakzatot, és visszatért a lefelé mutató trend. Jelenleg egy széles csökkenő sávban tartózkodik a kurzus, ahol 77,56 dolláron talált támaszra, a 2020-ban elindult, felfelé tartó trend 0,50-os visszatérési Fibonacci-szintjénél. Lefelé nincs komolyabb ellenállás 65 dollárig. A heti RSI visszatért 40 alá, ami a rövid távú negatív trendet támasztja alá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.