Másfél százalékot gyengült a forint az euró ellenében hétfő reggel a múlt héten 386 környékén elért, majdnem nyolc hónapos csúcs után, miután pénteken, a piaczárást követően a Standard & Poor’s az eddigi BBB kategóriából BBB– kategóriába vágta vissza Magyarország adósságbesorolását, negatív helyett stabil kilátással.
A forint reakciója is tükrözi, hogy a piacokon sokan nem számítottak erre a lépésre, bár egy héttel korábban a Fitch is rontott, de ők csak a kilátáson – stabilról negatívra –, nem a hitelosztályzaton.
A forint 392,4-en túlra gyengült a kereskedés kezdetén az euró ellenében, ami félszázalékos esés a pénteki záráshoz képest.
Az árfolyam már pénteken, az S&P bejelentése előtt visszabukott a 390-es szint gyengébb oldalára, voltak, akik rosszat sejtettek.
Pedig előtte szép reményekre adott okot, hogy idén, több hónapos küzdelem után tartósan áterősödött a 400-as vonalon, a múlt héten elesett a 390 is, és a kereskedők már a 380-as szintet méregették. A forint a zloty ellenében is visszavonult, pedig ebben a keresztben is már tavaly tavaszi csúcsra szökött ebben a hónapban.
A forint bikaerősen várja: elgáncsolja, vagy égbe emeli az S&P?Vízválasztó lehet a forint számára, leminősíti-e pénteken Magyarország hitelbesorolását a Standard and Poor’s. Ha igen, az visszafordíthatja az árfolyam hónapok óta tartó és pont a héten meredekebbé vált emelkedését. Ha nem, a forint újabb ellenállási szinteket áttörve új csúcsokra erősödhet. |
Ebben a harcban komoly béklyó lehet a leminősítés, hiszen az alacsonyabb besorolás elvben magasabb kockázati prémiumot épít az árfolyamba. Igaz, a Standard & Poor’s a piacok ítélete ellenében lépett, hiszen a forint már csaknem négy hónapja erősödik, és az év elején Magyarország nagy túljegyzés mellett adott el devizakötvényeket.
Elemzés a döntés után: a Standard & Poor’s leminősítése ellenére stabil a magyar gazdaság helyzeteA rekordfoglalkoztatottság, a magas devizatartalék és az államadósság folyamatos mérséklődése is azt mutatja, hogy stabilak a magyar gazdaság fundamentumai, még akkor is, ha épp leminősítette Magyarország adósságbesorolását a Standard & Poor’s hitelminősítő intézet. |
Az S&P öt hónapja rontotta negatívra a magyar besorolás kilátását, ami azt jelentette, hogy 1:3 eséllyel egy-két éven belül leminősítés következik. A hidegzuhany ehhez képest hamar érkezett, holott a hitelminősítő által akkor említett két fő kockázati tényező közül az energiaválság enyhült, a Magyarországnak járó, de befagyasztott uniós pénzek ügye pedig függőben maradt. Az egyik kockázati tényezőként említett forintingadozást illetően a helyzet javult, hiszen az árfolyam október óta erősödik – pont ezt veti most vissza a leminősítés.
A leértékelés nem az alap-előrejelzésünk volt és viszonylag gyorsan érkezett,
miután az S&P 2022 augusztusában változtatta negatívra a kilátást. Ezen a ponton némi türelemre számítottunk, hogy értékeljék, vajon felszabadítják-e az uniós pénzeket, és hogy alakul a pénzügyi és a külső egyensúlyi pozíció – kommentálták az S&P döntését jegyzetükben az Erste elemzői.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.