Jövőre az Apple csúcskategóriás okosórájában debütál majd az amerikai technológiai óriás saját fejlesztésű microLED kijelzője, a cég ezzel jelentősen csökkenti függőségét az olyan meghatározó beszállítóitól, mint a Samsung és az LG. Ha minden a menetrend szerint halad, akkor az iPhone-okat is ezekkel látják majd el, de az átállás azért nem megy egyik napról a másikra, sőt, az óvatosabbak szerint a váltás időpontja áthúzódhat 2025-re, de ez a lényegen aligha változtat.
Az Apple jelenleg az OLED – organikus fénykibocsátó dióda – technológiát alkalmazza a kijelzőknél, ezt váltja fel a jóval energiatakarékosabb és még élesebb képet kínáló microLED-del. A hír önmagában nem meglepő, hiszen az Apple képernyőváltásról szóló tervei már évek óta ismertek, elsőként a Bloomberg számolt be erről még 2018-ban.
Sőt, a kezdet 2014-ig nyúlik vissza, amikor is az Apple bekebelezte a microLED-technológia fejlesztésében úttörő LuxVue startupot.
Eredetileg már 2020-ra készen kellett volna lenniük az új kijelzővel,
ám a projektet hátráltatták a menet közben felmerülő technikai nehézségek és a magas, dollármilliárdos költségek. Időközben azon a tervükön is változtattak, hogy az új kijelzőket egyből az iPhone-okra optimalizálják, az esetleges bukás kockázata miatt inkább a jóval kisebb rizikófaktort jelentő okosórákat vették előre, mert ha azoknál elromlik valami, az sokkal kisebbet durran, mint ha az iPhone-oknál történne ugyanez.
Az új kijelzővel az Apple fokozatosan búcsút vesz a dél-koreai tech cégek képernyőgyártó leányaitól,
a Samsung Display-től és az LG Display-től. Rajtuk kívül még a Japan Display, a Sharp és a BOE Technology Group élheti meg sorscsapásként nagy megrendelőjük önállósodási törekvéseit. Megjegyzendő, hogy a globális piacvezetőnek számító Samsung már rendelkezik saját fejlesztésű microLED-technológiával, amelyet főként a televíziógyártásban hasznosít.
A váltást az önellátás mellett az is motiválta, hogy az Apple jobban testre tudja szabni a maga által tervezett részegységet, ebből versenyelőnyt kovácsol, és szorosabban kézben tudja tartani beszállítóit. Az most sem várható, hogy az Apple a kaliforniai Santa Clarában felépített hathektáros kísérleti telepén sorozatgyártásra előkészített technológiát saját gyárában öntse működőképes formába, ezt a céghez közeli források szerint most is bérgyártó(k)ra bízza.
Más kérdés, hogy a magas szinten automatizált gyártási folyamatot hol végzik majd, de az adekvát válasz erre: az Egyesült Államok. Mint ismert, az Apple legnagyobb szerződéses bérgyártó partnerének, a tajvani Foxconn-nak gyárai épülnek Amerikában, így alkalmasint ezt a feladatát is el tudná látni.
Az Apple kijelzőprojektjét egyébként a kínai származású Wei Chen vezeti, irányításával már folyik a csúcskategóriás sportóra, az Apple Watch Ultra microLED-es változatának az éles tesztelése.
Akik már látták, elragadtatással beszéltek az új kijelző tulajdonságairól,
bár véleményükhöz a nevüket értelemszerűen nem adták. A microLED-es kijelző állításuk szerint színárnyalatokban verhetetlen, gyakorlatilag minden szögből tűéles képet ad, az áttűnések pedig fenomenálisak – mondják.
Az Apple Watchra rá is fér egy kis tuningolás, az okosórában ugyanis a három éve változatlan processzortípus dolgozik, s az év végére ígért ráncfelvarrások sem lépnek túl az egészségügyi szoftverek frissítésén, egyes szenzorok és csipek korszerűbbre, gyorsabbra cserélésén. A megváltást tehát a microLED-es kijelzőtől várja az Apple.
S hogy a váltás hogyan érinti a cég hagyományos beszállító partnereit? Nos az LG Display árfolyama 4 százalékot bukott ma a hír hallatán, a Samsung pedig lenullázta a napi nyereségét. A Bloomberg adatai szerint az LG Display bevételének 36 százaléka származik az Apple-től, míg ez az arány az okostelefonok piacán az amerikaiak riválisának számító Samsungnál eléri a 6,6 százalékot.
Szabadalmi pert bukott egy orvostechnológiai vállalat ellen az AppleAz Apple megsértette a Masimo egyik pulzoximéter-szabadalmát, amikor olyan Apple Watch modelleket dobott piacra, amelyek fényérzékelőket használnak a vér oxigénszintjének mérésére – így döntött a 2020-ban az orvostechnológiai vállalat által indított szabadalomsértési perben eljáró amerikai Nemzetközi Kereskedelmi Bizottság bírája. A Masimo ennek megállapítása és káruk megtérítése mellett az is kérvényezte, hogy az inkriminált modellek árusítását tiltsák be az Egyesült Államokban. Az utóbbiról májusig hoz döntést a bizottság. Az először a Series 6, majd a későbbi Apple Watch modellekben található funkció fényt használ a vérben lévő oxigénszint méréséhez, és a pulzusmérési és az EKG-vizsgálatoknál is besegít vele. Az innováció azonban a Masimo mérnökeit dicséri, az Apple gyakorlatilag lekoppintotta Joe Kiani, a társaság vezérigazgatója szerint. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.