A Hindenburg Research Adani csoport elleni támadása , vagy épp a jelenleg is zajló, Elon Musk 2018-as, a Tesla tőzsdei kivezetéséről szóló Twitter-bejegyzése kapcsán indított per kiváló alkalom arra, hogy megvizsgáljuk, milyen szerepet töltenek be a piacon azok az alapok, amelyek a különböző cégek sikere ellen fogadnak.
A shortosok sosem voltak a tőkepiacok legnépszerűbb szereplői, és ez különösen igaz a koronavírus-járvány alatt kereskedésbe fogó, a szám megy felfelé filozófiáját valló kisbefektetőkre. A shortosok úgy fogadnak a különböző cégek ellen, hogy részvényt vesznek kölcsön, majd azt eladják, és ha sikerrel jártak és az árfolyam esett, a papírokat olcsóbban tudják visszavásárolni és a hitelezőiknek visszajuttatni, mint amennyiért eladták.
Nem meglepő talán, hogy sokan gyanúsnak találják a shortosok tevékenységét, a fentebb említett per egy tárgyalásán Musk egyenesen gonosznak nevezte a gyakorlatot, és korábban arról is beszélt, hogy be kellene tiltani. A mémrészvények szárnyalását előidéző események alapja is az volt, hogy a kisbefektetők találtak egy olyan céget – ez volt a GameStop –, amely a támadások kereszttüzében állt. Mivel a Redditen szerveződő közösség elkezdte a cég papírjait vásárolni, a shortosoknak is vásárolniuk kellett, hogy limitálják veszteségeiket. Ugyanis
ha a részvény ára nem a shortosok szája íze szerint alakul, egyre drágább lehet számukra a balul elsült fogadás.
A shortpozíción ugyanis a lehetséges nyereség limitált – a részvény ára csak nulláig csökkenhet –, míg a veszteségeknek nincs elméleti határa – hiszen egy részvény bármikor tovább drágulhat –, így ha az árfolyam emelkedni kezd, előbb-utóbb fedezni kell a pozíciót. Azon részvények tulajdonosai, amelyek ellen shorttámadás indul, természetesen érthető, hogy nem szeretik ezt a csoportot, ám a shortosok működése mégis elengedhetetlen a piacok optimális működése szempontjából.
A részvények zuhanását ugyan gyakran indítja el egy-egy alap elmarasztaló jelentése, ám valójában mégiscsak a célkeresztbe került vállalat menedzsmentje a felelős a shortosok által feltárt problémákért, ezért dőreség az alapokra haragudni.
A shortra játszó alapok fontos szerepet játszanak a csalárd cégek leleplezésében, és sokat kockáztatnak, ám azt nehéz lenne állítani, hogy ne lenne bőven csalárd módon működő cég az Enrontól, a Nikolán át az FTX-ig vagy a Wirecardig. A sokak lelkesedése, a befektetők körében egyre gyakoribb pénzügyi nihilizmus, a kimaradástól való félelem, a pénzügyi sajtó által gyakran kritikátlanul dicsőített vállalatok mellett szükség van azokra is, akiket nem fertőz meg a hurráoptimizmus, és nem hisznek el válogatás nélkül mindent a menedzsmentnek.
Persze ez bizonyos befektetők és cégvezetők szemét nem véletlenül csípi, így az sem meglepő, hogy a Redditen gyülekező, a gonosz, a kisbefektetők pénzére játszó Wall Street ellen szerveződő közösség hőse a shortosok esküdt ellensége, Elon Musk lett. A Tesla-vezér gyakran tesz túl optimista ígéreteket, és láthatóan idegen tőle annak a gondolata is, hogy felelősséget vállaljon tetteiért vagy szavaiért, vagyis cégei ideális célpontjai lehetnének a bukásra játszó alapoknak. Azonban a milliárdos számára fontos védelmet nyújt a rajongótábora, aminek eredményeként évek óta a Tesla a világ legértékesebb autógyártója.
A megtámadott vállalatok persze általában vitatják a shortos cégek megállapításait, igyekeznek ezeket alaptalan vádaknak beállítani, és gyakran sikerrel is járnak, különösen a 2008-as pénzügyi válságot követő mennyiségi lazítás által teremtett pénzbőség korában, hiszen a könnyen elérhető források segítenek elfedni a hibákat és a bűnöket. Bernie Madoff példájából azt is tudjuk, hogy egy-egy csalás akár évtizedekig tarthat bukás nélkül, ám az igazság órája általában eljön idővel. A shortosok nélkül azonban a buborékok csak még nagyobbra nőnének, és még több kisbefektető járna pórul. Mindezek mellett talán az is fontos szempont, hogy
a csalás akkor is erkölcstelen, ha sokat keresnek rajta a befektetők, vagy épp ha a leleplezői is anyagi hasznot is húznak belőle.
Tevékenységükre azért is szükség van, mert a hatóságok gyakran csak a bukás után mernek lépni, részben szűkös erőforrásaik, részben a befektetők haragjával szembeni félelem miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.