A befektetéselméleti írások és tanulmányok, az opcióárazás és a befektetési stratégiák fejlesztése, magyarán minden és mindenki, akinek van valamilyen formában befektetése vagy épp köze hozzá, tapasztalhatta, hogy ez bizony sokszor a valószínűségekről szól. Vajon helytálló megállapítások vonhatók le csupán a hozamok visszatekintő elemzéséből? Vagy a múlt már elmúlt, és inkább célszerű csak előre tekinteni?
Ha egy eseményhez szeretnénk valószínűséget rendelni, akkor nagyon leegyszerűsítve két módunk van erre.
Az egyik, hogy megérzés, tapasztalat vagy egyéb információk segítségével egyszerűen hozzárendelünk egy valószínűséget. A másik pedig, hogy megpróbálunk a múltban kutakodni, hogy vajon ilyen események milyen gyakran fordultak elő korábban, és azt feltételezve, hogy azok a jövőben is így fognak bekövetkezni, kivetítjük őket. Önmagában egyik eljárás sem tűnik túl helyesnek, főleg, ha a tőzsdékről van szó. Ugyanakkor rengeteg elemzési módszer- és eszköztár épít a historikus adatokra, elég csak a technikai elemzést megnézni, de a backtesztek, idősorelemzési módszerek, MI-eljárások és Monte-Carlo-szimulációk, mind-mind a „múltat használják fel”.
Azt gondolom, hogy nincs ezzel önmagában semmi gond, de ismernünk kell ezeknek az eljárásoknak a korlátait. Olyan eszközöket alkalmazunk, amelyeket a matematika adott a kezünkbe, és elsősorban a természettudományokban használják a legnagyobb sikerrel. Sajnos
a tőzsdék komplex rendszerek, rengeteg magyarázó változóval, amelyek egymásra is hatást gyakorolnak.
Mégis, hogyan lehet ebben a valószínűségrengetegben rálelni a helyes ösvényre? Azt gondolom, a válasz a bayesi gondolkodásban van. Azaz módunkban áll felhasználni minden rendelkezésünkre álló információt, amelyet racionális, egyszerű elvek alapján alkotunk meg (historikus hozamadatok, backtesztek, vállalati érték stb.). Ez lesz, ami a tapasztalatunkat adja (Prior). Majd az új, bejövő információt szembesítjük a tapasztaltunkkal, és amennyiben eltérünk, akkor a korábbi tapasztalatunkat formáljuk át, hogy jobb képünk legyen a következő előrejelzésünk kapcsán (Posterior).
Nem lesz mindig „igazunk”, de megtanulunk alkalmazkodni, és az adott pillanatban elérhető információk alapján a legmegalapozottabb döntést hozzuk majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.