Egyre érdekesebb részletek derülnek ki a tengerentúli bankválságról. Odáig rendben, hogy a pandémiás betétboom idején, amikor karanténba szorult gazdaság és pangott a hitelezés, az amerikai regionális bankok, amelyek a hitelezés gerincét adják, jobb híján kockázatmentes kincstárjegyekbe és a majdnem olyan biztonságos ügynökségi jelzálog-fedezetű kötvényekbe fektették a készpénzfelesleget. Még az is érthető, hogy a Fed kamatemelési periódusa leértékelte a régi kötvényeket, amelynek révén nem realizált veszteség keletkezett a banki mérlegekben. Eddig axiómaként kezelte a piac, hogy a bankok a gigantikus kötvényhegyet eleve lejáratig tartják, és így a végén mindenképp pénzüknél lesznek. Most kiderült, hogy legalább hat nagy amerikai bank – köztük a Charles Schwab, a PNC, a JPMorgan, a Truist Financial, a Wells Fargo és a US Bancorp – együttesen 500 milliárd dollárnyi kötvényt sorolt át tavaly, hogy mentse a mérlegét. Magyarán, eszük ágában sem volt lejáratig tartani a papírokat, de éltek a számviteli kiskapuval és kozmetikázták a számaikat. Így már az sem igaz, hogy a csak a kisbankokban lehetnek csontvázak.
Az amerikai számviteli szabályok szerint a bankok választhatnak, hogy a kötvényeket értékesíthetőnek tartják, és piaci áron könyvelik, vagy lejáratig tartandónak minősítik, és névértéken tartják nyilván. Tavaly év végén 1 140 milliárd dollárnyi kötvényt tartott lejáratig a hat nagybank, míg egy évvel korábban csak 681 milliárdnyit.
Az átsorolással 12 százalékkal, 118 milliárd dollárral javult a kötvényportfóliók számviteli értékelése.
A legnagyobb átsorolást a Charles Schwab hajtotta végre, amelynek 2021-ben még egyetlen lejáratig tartandó kötvénye sem volt, 2022 végén pedig már 188,6 milliárd dollárnyi. A PNC 82,7 milliárdnyi kötvényt sorolt át, a JPMorgan 78,3 milliárdot, a Truist Financial 59,4 milliárdot, a Wells Fargo 50,1 milliárdot, míg a US Bancorp 45,1 milliárdot.
Éves jelentéseikben a bankok azzal magyarázták az átsorolásokat, hogy csökkenteni akarták az áringadozás hatását a saját tőkére és a tőkére. Mindenesetre riasztó, hogy a nagybankok az átsorolások révén továbbra is
robusztus tőkemutatókat jelentenek, elaltatva a piac éberségét.
És ez a körülmény gyengíti azt az érvelést, hogy az amerikai bankválság a középbankokra vagy a regionális bankokra korlátozódik. A Charles Schwab esetén a nem realizált veszteség a saját tőke közel 40 százaléka, a Wells Fargo és a US Bancorp esetén pedig több mint 20 százalék, sőt többi három banknál is 10 százalék feletti a Wall Street Journal szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.