Már a héten a közepes méretű bankok szabályozásának szigorítására tesz javaslatot a Fehér Ház – tudta meg az elnökhöz közel álló forrásokból a The Wall Street Journal. A tervezet a 100–250 milliárd dolláros eszközértékű bankokat célozza. Az elnöki terv nem előzmény nélküli, ha az amerikai jegybank (Fed) is újragondolja a középbankok szabályozását, miután gyors egymásutánban csődöt a jelentett a Szilícium-völgy technológiai startupjait kiszolgáló SVB és a kriptopiacon is érdekelt Signature Bank. Lehetséges opció a tőke- és likviditási követelmények szigorítása, valamint az éves „stressztesztek” megerősítése. A Fehér Ház nem kommentálta az értesüléseket.
Nem csak az elnöki adiminisztráció aktivizálódott: kedden szenátusi meghallgatáson vett részt a Fed alelnöke és a szövetségi betétbiztosítási alap (FDIC) elnöke, ahol kemény kritikákat kaptak a törvényhozóktól. Bár Michel Barr Fed-alelnök megpróbálta az SVB vezetőire tolni a csőd felelősségét, ez
korántsem hatotta meg a szenátorokat, akik úgy vélték, a jegybankárok elaludtak a bankcsődök előtt.
Az FDIC abban hibázott a törvényhozók szerint, hogy nem adta el időben az SVB-t, melyre volt vevő, sőt, utóbb meg is vették a betéteit és a hiteleit. Emiatt menteni kellett a betéteseket, hogy elkerüljék a szélesebb bankpánikot. Márpedig az SVB bankbetéteinek döntő többsége túlnyúlt a 250 ezer dolláros betétbiztosítási plafonon.
Biden elnök felszólította a kongresszust, hogy
szigorítsák a pénzintézetek csődjéért felelősnek ítélt banki vezetők büntetését.
Továbbá a Fehér Ház tisztviselői arról is tárgyaltak, hogy a törvényhozást felkérnék a 2010-es Dodd–Frank Wall Street-reform és fogyasztóvédelmi törvény időközben eltörölt intézkedéseinek visszaállítására. Ezt a törvényt tarják az Obama-adminisztráció legfontosabb reformjának, mely a jelzálogpiaci válság után megregulázta a „vadnyugati hangulatú” pénzügyi piacokat. Ám a Trump-érában, részben demokrata támogatással, jelentősen fellazították a szabályozást. Például 250 milliárd dollárról 50 milliárd dolláros eszközértékre vitték le az automatikus banki stressztesztek plafonértékét. Most
a 250 milliárd dolláros plafon visszaállítása került szóba.
Igaz, a Fed még új jogszabályok nélkül is rugalmasan tesztelhet 100 milliárd dolláros vagy nagyobb eszközállománnyal rendelkező bankokat is, különleges kockázatokra hivatkozva. Ám mégis más a helyzet, ha a középbankokat automatikusan tesztelik.
Az elnök környezete a szövetségi betétbiztosítás átalakításának ötletét is vizsgálja,
akár ideiglenesen is kiterjeszthetőnek látják a biztosítást minden banki ügyfélre,
például a meglévő 250 ezer dolláros biztosítási plafon emelésével.
Az elnöki tervek megkérdőjelezik Janet Yellen pénzügminiszter szavait, aki az elmúlt hetekben határozottan állította, hogy az amerikaiak betétei biztonságban vannak, sőt, kijelentette: még csak nem is fontolgatják a betétbiztosítás kiterjesztését.
A középbankok ügye azért sürgető, mert a Signature 110 milliárd dolláros, míg az SVB 209 milliárd dolláros vagyonnal rendelkezett, mégis váratlanul csődbe mentek.
Egy százmilliárd dolláros vagyonnal rendelkező bank csődje rendszerkockázatot sejtet, s fertőzést okozhat az egész pénzügyi rendszerben
– mondta Rohit Chopra, a Pénzügyi Fogyasztóvédelmi Hivatal vezetője.
A fertőzés veszélyére a 212 milliárd dolláros eszközértékkel rendelkező First Republic Bank mentőcsomagja hívta fel a figyelmet. Érdemes egy pillantást vetni a tavaly év végi banki listára, amelyen több mint kétezer pénzintézet szerepel. Nos, eszközérték szerint a First Republic a 14., az SVB a 16., a Signature a 29. helyen állt. A 13–31. helyen állók, vagyis 19 bank tartozik a Fehér Ház által megcélzott, 100–250 milliárd dolláros eszközértékű kategóriába.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.