Már a bankpánik előtt elakadt a bóvlikötvények két hónapos roncsderbije, majd az SVB és a Signature csődje annyira besározta a régi kötvényeket, hogy egészen mélyre ásta magát a kockázatos vállalati adósságok piaca. A cégkivásárlásokat finanszírozó bankoknak – köztük a Bank of Americának, a Barclaysnek és a Morgan Stanley-nek – közel 30 milliárd dollár adósságot kellene értékesíteniük. Még tavaly biztosították a finanszírozást, mielőtt a hitelfeltételek romlása elvette volna a befektetők étvágyát. Külön problémát jelent, hogy már a legnagyobb tétel, a Twitter-felvásárlás 13 milliárd dollárja sem olyan vonzó. A közösségimédia-platform értéke ugyanis időközban a felére olvadt.
A befektetői lelkesedés csökkenését tükrözik a kockázatos kötvény- és hitelpiacok. A SOLVE által összeállított észak-amerikai magas hozamú kötvények indexének átlaghozama a februári 7,5 százalékról márciusban 9 százalékra ugrott. Amikor a kötvények hozama emelkedik, akkor a kötvényárak esnek.
A SVB csődje is rávilágított a banki dilemmára. A hitelfeltételek gyorsan romlottak, amikor a kamatlábak tavaly erőteljesen emelkedni kezdtek, és a bankok nehéz választás előtt állnak: veszteséggel adják el azokat az adósságokat, amelyek jegyzéséről már megállapodtak, vagy kivárnak a piaci helyzet javulásának reményében.
Csak a Twitter kivásárlásának finanszírozása 500 millió dolláros nem realizált veszteséget jelent a részt vevő bankoknak.
Arról nem is beszélve, hogy a bankok egyre kevésbé hajlandók új felvásárlási hiteleket nyújtani. Az idén március végéig a magántőke-társaságok 50 milliárd dollár tőkeáttételes kivásárlást jelentettek be az Egyesült Államokban, ami meredek visszaesés az előző év azonos időszakának 86 milliárdjához képest.
Észszerű feltételezni, hogy
a jegyzési garanciát vállaló cégek most fékezik az új felvásárlásokat
– mondta Greg Hertrich, a Nomura Securities International amerikai letétkezelési stratégiája. Hozzátéve: kényszerlikvidálásokra mégsem kell számítani, mert a finanszírozóknak rengeteg tőkéjük és likviditásuk van.
Bár ennek ellentmond, hogy a Wall Street Journal értesülései szerint azt a 4 milliárd dollárnyi adósságot, amely tavaly segített finanszírozni a Citrix Systems megvásárlását,
várhatóan jelentős veszteséggel fogják eladni.
És az is valószínű, hogy a vállalatfelvásárlók a banki finanszírozás helyett nagyobb arányban próbálnak majd magántőkét bevonni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.