Megszületett a rég várt döntés a Budapesti Értéktőzsde csütörtöki közgyűlésén: tőzsdére lép a tavaly rekordközeli évet zárt BÉT, ahol 36 tőkeemelés történt, emellett 14 új cég is parkettre lépett, és ahol több mint 35 500 milliárd forint értékben hajtottak végre kötvénypiaci műveleteket.
A külföldi befektetők viszont kisebb visszavonulót fújtak, hiszen részarányuk a tőzsdei instrumentumok tulajdonosai között 43 százalékra csökkent, azaz az előző évekkel szemben a hazai befektetők kerültek többségbe.
A tőzsde bevételei 28 százalékkal emelkedtek a csaknem 4,3 milliárd forintos új csúcsra, az EBITDA 41 százalékkal, 1,6 milliárd forintra bővült, míg a társult vállalkozásoktól, főként a Kelertől kapott részesedésekkel együtt nettó nyeresége megközelítette a 3,5 milliárdot.
Ebből durván 1,3 milliárd forint származott a tőzsdei tevékenységből. Az egyedi nettó eredmény viszont éppen a Keler Csopotra elszámolt több mint 4 milliárd forintos - készpénzhatással nem járó - értékvesztés miatt 213 milliós veszteség volt. Az eredménytartalékból azonban osztalékot is tudott emelni a BÉT, a tavalyi 500 millió forintról mintegy 10 százalékkal, 552 millióra növelték a visszaosztást, amiből egy részvényre 102 forint jut.
A tőzsdére vitel megkezdése a háborús helyzet miatt egyébként egy évet csúszott, de az idén elstartol a folyamat, a csütörtöki közgyűlésen meghozták a szükséges döntéseket, például a nyilvános részvénytársasággá alakulásról. Nyáron pedig – előreláthatóan a BÉT megalakulásának 33 évfordulóján – technikai bevezetéssel kerülhetnek a parkettre a részvények, mégpedig a Standard kategóriába, azaz a gyors bevezetésnek köszönhetően néhány hónapon belül megkezdődhet a kereskedés is a papírokkal. A bevezetési ár a szabályok szerint az egy részvényre jutó saját tőkével egyezik meg.
Amint a Magyar Nemzeti Bank alelnöke, Patai Mihály a közgyűlésen elmondta,
a jegybank jelenlegi 80 százalék feletti részesedését 50 százalék plusz 1 szavazatra csökkentené még az év végéig,
később, egy újabb tranzakciót követően pedig csak egy kisebbségi részesedést tartanának meg. Cél a jelentős közkézhányad kialakítása, a likvid tőzsdei forgalom feltételeinek megteremtése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.