Standard Chartered, Nomura és Charles Schwab: csak három név azon Wall Street-i hagyományos pénzügyi vállalat közül, amely elhatározta, hogy fenekestől felforgatja a kriptopiacot.
A tradicionális pénzügyi óriások elhatározták, hogy saját, digitális javak kereskedésére szolgáló platformokat hoznak létre vagy fektetnek bele már éppen alakuló projektekbe, hogy a kriptoszektorból is ki tudjanak maguknak kanyarítani egy szeletet, sőt:
a Wall Street nagyjai egyenesen a trónfosztást tűzték ki célul, a Binance intézményi ügyfeleire pályáznak.
A hagyományos pénzügyi vállalatok szerint ugyanis az intézményi alapokat vezető alapkezelők továbbra is élénk érdeklődést mutatnak a kriptoszektor iránt, ugyanakkor a szegmens húzóneveinek megtépázott hírneve miatt sok esetben nem mernek a jelenlegi kriptotőzsdéken befektetni azok átláthatatlan és sokszor hatósági razziákkal tarkított háttere nyomán.
Gautam Chhugani, a Bernstein elemzője elmondta:
A nagy, beágyazott, hagyományos intézményi befektetők határozottan előnyben részesítik az olyan partnerekkel való üzletkötést, akikről tudják, hogy évek óta léteznek és hagyományos értelemben is szabályozottak.
A Wall Streeten azért került jelenleg terítékre a kriptoszektor meghódítása, mert a két legnagyobb kriptodeviza, a bitcoin és az ether hatvan százalék körüli ralit tudhat maga mögött az idén, miközben a hagyományos piacokat követő MSCI World Index mindössze nyolc százalékot erősödött.
Alexandre Birry, az S&P Global Ratings vezető elemzője elmondta: intézményi befektetők tömegei próbálkoznak különböző befektetési eszközökkel, többek közt a kriptoszegmenst is rendszeresen tesztelik – a cél minden esetben a bevételnövekedés maximalizálása.
A Charles Schwab brókercég és a Citadel alapkezelő az EDX Markets, míg az angol Standard Chartered hitelintézet a Zodia projektjét támogatja.
Érdemes kiemelni, hogy a Wall Streetről nemcsak az ügyfélkört és a tőkét hozzák magukkal az érintett vállalatok, de a technológiákat is, amelyek jelen esetben fontosabbak is lehetnek a piac meghódítása kapcsán, mint a már felépített ázsió. A kriptopiacot jelenleg legnagyobb mértékben lefedő tőzsdék ugyanis gyakorlatilag kivétel nélkül felhőalapú infrastruktúrát építettek ki, amelyek létrehozása gyorsabb és olcsóbb, mint a Wall Street-i modell, ugyanakkor a hagyományos társánál lassabb és megbízhatatlanabb – ez pedig az intézményi befektetők és professzionális kereskedők számára, akik másodpercek alatt hoznak döntéseket, maga lehet a különbség egy nyereséges és egy veszteséges pozíció között.
A trónkövetelők ezenfelül digitális tőzsdék ökoszisztémáját is a kriptotőzsdéktől eltérően építik ki, alapjában szétválasztva a kriptoeszközök tárolásának és kereskedésének üzletágát:
méghozzá egy olyan szektorban, amelynek a legnagyobb neve, az FTX pont ennek hiányába bukott bele, perdöntő is lehet.
A Wall Streetről érkező vállalatok számára ez a fajta megközelítés azért is előnyös, mert így képesek külön-külön is bevezetni a kriptotárolási és -kereskedelmi szolgáltatásaikat: előbbi létrehozása ugyanis nagyságrendekkel könnyebb, mint utóbbié, így a gazdálkodási üzletág beindításával az intézményi befektetők első hullámát el is érhetik.
Egy a napokban publikált felmérés szerint az intézményei alapkezelők fele szívesen átváltana jelenlegi kriptoszolgáltatójáról egy Wall Street-ire, míg több mint 90 százaléka szívesen bízná rájuk digitális javainak kezelését.
A hagyományos pénzügyi óriások közül a BNY Mellonnek és a Fidelitynek már van saját alternatív eszközkezelő üzletága, míg a Nasdaq amerikai részvénytőzsde már csak a hatóságok jóváhagyására vár a hasonló szolgáltatásának elindításával kapcsolatosan.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.