BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Saját részvényeiket zsákolják az amerikai vállalatok

Hiába sújtják januártól adóval, hiába zúgolódnak az osztalékra éhes befektetők, a tavalyi rekordév után idén is töretlen a tengerentúli sajátrészvény-vásárlási dömping. Pláne, hogy az elmúlt negyedszázadban jobban bejött a részvényvásárlás és az osztalék, mint a beruházás és az akvizíció.

Nagyban megy a sajátrészvény-vásárlás az amerikai piacon. Annak ellenére, hogy az intézmények és az egyéni befektetők is csökkentették részvénykitettségüket, s nettó eladói pozícióba húzódtak a recesszió fenyegető árnyékában, előnyben részesítve a pénzpiaci alapokat. Sőt, komoly zúgolódás tapasztalható a részvénypiacon maradók körében is, hogy a vállalatok osztalék helyett visszavásárlásokkal etetik őket. A Russell 3000 indexkosár vállalatai idén eddig több mint 600 milliárd dollár értékben vásároltak vissza részvényeket. A Birinyi Associates kutatócég adatai szerint, folytatódik a tavalyi trend, amikor összesen 1270 milliárd dollárnyi részvényvisszavásárlást jelentettek be, s ebből 1050 milliárd dollárt hajtottak végre. Mind a bejelentett, mind a megvalósult mennyiség rekordösszegű volt. Az idei első negyedévben az Apple, az Alphabet, a Meta Platforms és a Microsoft voltak a legnagyobb vevői saját részvényeiknek az S&P Dow Jones Indices adatai szerint. A legtöbbet az Apple költötte saját részvényeire, három hónap alatt 19,1 milliárd dollárt.

US-ECONOMY-STOCKS-APPLEThis illustration photo taken on May 24, 2021 shows the Apple stock market ticker symbol AAPL displayed on an iPhone screen and reflected in the logo of an iMac computer in Los Angeles. (Photo by Chris Delmas / AFP)
Fotó: AFP

A visszavásárlások történelmileg is kiemelkedő ütemben folynak, ami bikapiaci hatást kelt

– mondta Winston Chua, az EPFR kutatócég elemzője. Amikor ugyanis egy vállalat visszavásárolja a saját részvényeit, akkor 

a mesterségesen felpumpált kereslet növeli a részvényárfolyamot.

A visszavásárolt részvények kivonásával a vállalatok csökkentik a forgalomban lévő részvények számát, s ezzel növelik az egy részvényre jutó eredményüket, vagyis javul a  jövedelmezőségi mutató. 

Sokan kritizálják, s egyenesen

 környezeti veszélynek minősítik a sajátrészvény-vásárlásokat,

mondván, amíg az osztalék hosszú távú befektetéseket ösztönöz, s a részvényeseknek kedvez, addig a visszavásárlás előnyös a brókernek, a fedezeti alapoknak, a menedzsmentnek, s támogatja a rövid távú árfolyamokat.

Nem véletlen, hogy a visszavásárlásokra januártól 1 százalékos adót vetettek ki, de Biden elnök februárban 4 százalékot javasolt. Ám az adóztatás sem fékezi a visszavásárlásokat. 

 

 

A Goldman Sachs elemzői szerint, 

25 éves visszatekintésben jobban teljesítenek azok a részvények,

ahol a társaság a készpénzt visszavásárlásokra és osztalékokra költi, mint azok, ahol  beruházásokra és felvásárlásokra fordítják.

Jól példázza a változásokat, hogy még egy olyan beruházásigényes ágazatban is, mint az olajipar, átálltak az osztaléktermelésre, s alig költenek új mezők felkutatására.   

A legnagyobb visszavásárlók közül többen, így például az Apple és a Microsoft is, még mindig hatalmas készpénzhalmokon ülnek. De a széles piacot reprezentáló 

S&P 500 vállalatok átlagos készpénzegyenlege már 13 százalékot olvadt 

az elmúlt 12 hónapban a Goldman szerint. Magyarán, elképzelhető, hogy a visszavásárlások üteme lassulni fog a közeli jövőben. És egy esetleges recesszió is a vásárlások zsugorodását hozná.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.