A 4iG erőteljes bevétel- és EBITDA-bővülése hátterében főként a felvásárlások, a hatékony áremelési stratégiák végrehajtása, a szigorú költségkontroll, valamint a nyugat-balkáni leányvállalatok organikus növekedése áll – hangzott el a csoport első negyedéves gyorsjelentését bemutató csütörtök reggeli online sajtótájékoztatón.
Hozzátették, a cégcsoport tárgyidőszaki 1,17 milliárd forintos adózott vesztesége döntően az előző időszaki felvásárlásokhoz kapcsolódó értékcsökkenési leírások, a halasztott adózás, illetve a bérelt eszközökkel kapcsolatban elszámolt tételek következménye.
Új szerzeményükkel, a Vodafone Magyarországgal kapcsolatban rámutattak, hogy a távközlési vállalat csak két hónappal járult hozzá a negyedéves konszolidált eredményekhez, ám így is a növekedés katalizátorának bizonyult, amiben kulcsszerepe volt az általa végrehajtott inflációkövető áremeléseknek.
A prezentációban külön kiemelték az új akvizíciók árnyékában meghúzódó, mostanában kevésbé emlegetett Invitech organikus növekedését, amit bővülő ügyfélbázis, új szolgáltatások bevezetése, valamint áremelések és szerződéshosszabbítások szegélyeznek.
A DIGI-nél is megtörténtek az inflációs áremelések, de a menedzsment szerint a működési hatékonyság a költségmegtakarítási intézkedések révén is javult.
A közbeszerzések jelentős csökkenése éves összehasonlításban kedvezőtlenül hatott az információs technológiai (IT) üzletág profitabilitására, ezért az IT-részleg a rendelkezésre álló erőforrások hatékonyabb kihasználására és a szigorú költségellenőrzési intézkedések bevezetésére összpontosított.
A cégcsoportnál végbemenő folyamatokat jól illusztrálja, hogy a nettó árbevétel 87 százalékát, és az EBITDA 97 százalékát már a telekommunikációs üzletág hozta az első negyedévben, míg a bázis időszakban arányuk még 32, illetve 11 százalékos volt.
Az expanziós politika eredményeként a csoport teljes adósságállománya 892 milliárd forint fölé emelkedett, és még ha ebből le is vonjuk a likvid pénzeszközök nagyjából 31 milliárd forintját, még mindig 861 milliárd forintos nettó adósságról beszélünk, ami több mint a négyszerese a társaság 201 milliárd forintos piaci kapitalizációjának.
A 4iG vállalati értéke viszont mindennek eredőjeként 1062 milliárd forintra nőtt a május 25-kei állapot szerint.
A cég részvényárfolyama csütörtök délelőtt 2,4 százalékkal, 659 forintra gyengült.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.