Silvio Berlusconi halálának üzleti és politikai hatásait vette számba a Bloomberg. A négyszeres miniszterelnök és egykori médiamogul által uralt közel harmincéves korszak végén vállalati ügyletek sorozatára számít a piac. A cégbirodalom mellett a politikai portfólió is átrendeződhet. Például megszilárdíthatja pozícióját Georgia Meloni miniszterelnök, aki még Berlusconi idején kezdte politikai pályafutását. A spekulációk piacmozgató hatásúak, amit az is mutat, hogy az MFE-MediaForEurope részvény az örökösök eladási szándékára játszó spekulációk hatására két nap alatt közel 15 százalékot emelkedett. A csoport Milánó háború utáni ingatlanpiaci fellendülésében született, de ma már vállalkozások egész sorát öleli fel a médiától a futballig, beleértve Olaszország legnagyobb kereskedelmi műsorszolgáltatóját, legnagyobb kiadóját, az Arnoldo Mondadori Editorét és kisebbségi részesedést a Banca Mediolanumban. A képet színezi, hogy két házasságból öt gyermek született, kérdés, hogy mekkora küzdelmet hoz az öröklés.
Berlusconi úrnak volt elképzelése a vállalatairól, de a családja nem biztos, hogy ugyanannyira elkötelezett, mint amilyen ő volt
– mondja Fabio Caldato, az Olympia Wealth Management partnere, hozzátéve:
a piac már az MFE új részvényesi struktúrájára fogad.
A családi holdingtársaság, a Fininvest 2021-ben 5 milliárd eurós nettó eszközállományt jelentett, s 150 millió euró osztalékot fizetett.
A cégbirodalom legjelentősebb vállalata a MediaForEurope, amely Olaszország modern médiamágnásává tette Berlusconit. Ráadásul, az MFE a legnagyobb részvényese a német ProSiebenSat.1 műsorszolgáltatónak. De 40 százalékos részesedéssel rendelkezik az EI Towers olasz műsorszóró toronyhálózatban is.
Berlusconi távozásával az olasz politikai jobbközépen is űrt keletkezett, amelynek betöltésére most
Meloni miniszterelnök lehet a legkézenfekvőbb utódjelölt.
Színezi a képet, hogy a Forza Italiát – a Berlusconi által 1994-ben alapított pártot – meggyengítheti az Antonio Tajani külügyminiszter, a párt évek óta hivatalos második számú vezetője és Marta Fascina törvényhozó, Berlusconi a 33 éves exbarátnője által vezetett csoportosulás közötti belharc. De épp ez a viszály nyithat kaput Meloni számára, hogy maga mögé állítsa a szavazótábort. Ám bárki győzedelmeskedik ebben a harcban, meg kell küzdenie a gazdasági hanyatlás örökségével, amely már Berlusconi országlása idején bebetonozódott. Berlusconi miniszterelnökségei idején Olaszország gazdasága lassult, a befektetők elvesztették a költségvetésbe vetett bizalmukat, mert elmaradt a várt növekedés, s az egymást követő büdzsék csak az adóelkerülést szolgálták.
Bár Berlusconit nem említette név szerint, de egyértelműen az ő korszakát bírálta Ignazio Visco, a Bank of Italy kormányzója nemrégiben Rómában, amikor arról beszélt:
Olaszország gazdasági növekedési kilátásai nagymértékben attól függnek, hogy képes-e visszatérni a gazdaság a munkatermelékenység negyedszázaddal ezelőtti magasabb szintjére, mert az elmúlt 25 évben a kibocsátás csupán évi 0,3 százalékkal bővült.
Berlusconi halála tovább erősítheti MelonitEddig is sokat köszönhetett Olaszország első női miniszterelnöke, Giorgia Meloni a hétfőn elhunyt Silvio Berlusconinak, a Hajrá Olaszország párt alapítójának halála pedig még tovább erősítheti a pozícióját. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.