A Hidroelectrica közelgő IPO-ja a Bukaresti Értéktőzsde egészére is jelentős hatással lesz, tekintve, hogy nagy súllyal fog bekerülni a román tőzsdeindexbe, más papírok nyomás alá kerülhetnek (például Petrom, Banca Transilvania), amelyek véleményünk szerint már jelenleg is alulértékeltek. Emellett az MSCI Emerging Watchlistre is bekerülhet a román piac a Hidroelectrica tőzsdei debütálásának köszönhetően, bár erre még legalább egy évet várni kell.
A Hidroelectrica vízerőművei üzemeltetése révén Románia villamosenergia-termelésének negyedét adja. A nagyságrendek érzékeltetésére: a Hidroelectrica éves áramtermelése a paksi atomerőművel azonos szintű egy jó vízügyi évben, azaz Magyarország villamosenergia-termelésének majdnem a felét tudná biztosítani (16,5 terawattóra vs. magyar áramtermelés 35 terawattóra). Ráadásul a legtisztább áramtermelési formából.
Sokak számára ismerős a dunai Vaskapu vízerőmű, amely a Hidroelectrica legfontosabb eszköze, egymaga 5,3 terawattóra áramot termel, azaz a cég áramtermelésének 30 százaléka hozzá köthető. Fontos látni, hogy a román árampiacon nemcsak a megtermelt áram mennyisége és annak minősége miatt kiemelkedő fontosságú a Hidroelectrica, hanem az árampiacon betöltött balanszírozó tevékenysége miatt is.
Tehát ha az időjárásfüggő áramtermelés a pillanatnyi áramkereslethez képest túlságosan magas, akkor a Hidroelectrica ki tudja használni a kialakuló alacsony (akár negatív) áramárat azzal, hogy a szivattyúk segítségével magasabb víztározókba pumpálja a vizet, majd a fogyasztási csúcs idején egy magasabb áramár mellett értékesíti a víz leengedése során megtermelt áramot.
A cég jelenlegi tulajdonosai a román állam (80,06 százalék) és a tőzsdén jegyzett Fondul (19,94 százalék) román alap, az utóbbi tulajdonos tervezi értékesíteni optimális esetben a teljes részvénycsomagot.
Nagy változáson ment keresztül a Hidroelectrica az elmúlt tíz évben, a változás főképp a korábbi felelőtlen vállalatirányítás angolszász mintára való megújítását, a szervezet átalakítását, a céget csődbe irányító menedzsment lecserélését foglalta magában. Mára a vállalat az egyik, ha nem a legjövedelmezőbb megújuló erőművel foglalkozó vállalat Európában.
Minden egyes megawattóra áram megtermelésén 50 százalékos adózott eredménye van, míg a hozzá legközelebb álló osztrák szektortársának, a Verbundnak 19 százalékos. Mindent összevetve, nem számolva a növekedési lehetőségekkel, akár 12-15 milliárd eurós piaci kapitalizációjú lehet a tranzakció.
A Hidroelectrica-IPO miatt már év eleje óta alulteljesítettek a román papírok a régió többi indexéhez képest (3 vs. 15 százalék átlagos év elejétől számított hozam). A vízerőmű cég papírjaival várhatóan július elején kezdik a tőzsdei kereskedést. A Hidroelectrica azon a napon kerül be a román BET indexbe, és várhatóan ősszel pedig a Cetop KKE-cégeket összefoglaló indexébe.
A BET indexnek rövid távon azért van jelentősége, mert Romániában jelentős a magánnyugdíjpénztári vagyon, meghaladja a 20 milliárd eurót. A nyugdíjpénztárak részvénykitettsége körülbelül ennek 20 százaléka, amelynek jelentős része a helyi román tőzsdei papírokon csapódik le.
Miután a Hidroelectricának a súlya jelentős lesz a román indexben, várhatóan a nyugdíjpénztárak helyet csinálnak a papírnak más részvények kárára. Már a tavalyi évben lehetett számítani az IPO-ra, ezért a tényleges átsúlyozás mértéke kérdéses, de az IPO megvalósulásáig és az első kereskedési napig a többi BET-indextag ára nyomott marad véleményünk szerint.
Vélhetően a nyugdíjpénztári portfóliómenedzserek már készülnek év eleje óta az IPO-ra, de a kereskedés időpontját megelőző napokban előfordulhatnak nagymértékű negatív ármozgások, amiben lehetőséget látunk. Jelenleg ugyanis Románia az MSCI Frontier indexének a tagja, ám a Hidroelectrica tőzsdei bevezetésével látótérbe kerül az MSCI Emerging fejlődő országokat magába foglaló indexe, ami a külföldi befektetők egy széles körét hozná magával a román piacra.
A bukaresti értéktőzsde papírjai általánosan vonzó fundamentális szorzókon forognak (5,7 PE). Azon belül is várhatóan a Banca Transilvania és a Petrom lesz tag az MSCI Emerging indexben a Hidroelectrica mellett, tehát külföldi befektetők is nagy érdeklődéssel fordulhatnak e papírok felé hosszú távon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.