A múlt hét nem a forinté volt, folyamatos gyengüléssel vette az akadályokat, ez a hét azonban bőven lehet más, és ha fordul a piaci hangulat, ez akár már hétfőn bekövetkezhet, drasztikus erősödés formájában is. A Pénzügyminisztérium 11 órakor közli a júniusi államháztartási adatokat, és mivel a múlt héten főleg a költségvetésre helyeződött a reflektorfény, az árfolyamban ezek a számok hozhatnak fordulatot – hacsak a részletek nem fűtik tovább az aggodalmakat.
A múlt hét nagy félelme az volt, hogy a pénteki piaczárás után a Standard and Poor’s ismét negatív meglepetést okoz, mint januárban, és megint leminősíti Magyarország adósbesorolását, ezúttal a bóvli szintre. Ez nem következett be, és ennek alapján joggal lehet arra számítani, hogy a negatív kimenetelre fogadók eladási pozíciói legalább részben visszafordulnak.
A forint csakugyan erősebb volt a hétfői kereskedés első órájában az euró ellenében, mint a múlt hét végén 389 közelében elért mélypont, de a pénteki zárószinteknél nem: a 385-öt táncolta körbe, viszonylag szűk sávban, ami azt sugallja, mintha még mindig várakozó állásponton lenne a piac.
Pedig a piacnyitás előtt újabb jó hír került nyilvánosságra: az utóbbi évtized egyik legmagasabb havi külkereskedelmi többletéről tett jelentést a KSH, ami azért fontos, mert a forint tavalyi rekordmélyrepülésében kulcsszerepet töltött be az energiaválság miatt vastag deficitbe csúszott külső mérleg az uniós országok közt kiemelkedően energiaimport-érzékeny Magyarországon.
Egy másik alaptényező, amelyet figyelt a devizapiac, a költségvetés állapota, hiszen Brüsszel Magyarországtól és Lengyelországtól – folyamatosan a negatív jogállamisági vizsgálataira hivatkozva – hatalmas pénzeket tart vissza. Erre rímelt az egy hete közzétett éves uniós jogállamisági jelentés, és ez irányította a figyelmet még inkább a Standard and Poor’s közelgő minősítés-felülvizsgálataira is: a forint pedig a 368 forint környéki több mint egyéves csúcsok közeléből hetek alatt több mint 20 egységet gyengült az euró ellenében.
Ha az árfolyam a leminősítési veszély elmúltával és a most megerősítést nyert külsőmérleg-javulással visszatérne az idén tapasztalt pályájára, az hatalmas erősödést hozhatna. A kérdés, mekkora mennyiségű forinteladási pozíció épült fel az elmúlt hetekben, és hajlandók-e a fejlemények tükrében ezekből visszabontani a piacon, vagy netán hagyják a korábbinál gyengébb sávban kereskedni a forintot. Egyéves távra a Reuters múlt heti elemzői felmérése szerint 380 forint a konszenzus az árfolyamra, ami a jelenleginél erősebb.
Érveket a forinteladási pozíciók megtartása mellett a 11 órakor megjelenő, részletes júniusi államháztartási adatokban fognak keresni a piaci résztvevők: ha negatív kommentárok jelennek meg, az megfékezheti a forint rövid távú, pozitív értelemben vett „berobbanását”.
Akik a forint piacán a nemzetközi híreket böngészik, azok számára is érkezett hír, amit a forint ellen fordíthatnak. Kezdődik Vilniusban a NATO-csúcs, és a befolyásos amerikai The Washington Post azzal a címmel közölt cikket, hogy Törökország és Magyarország veszélyezteti a csúcs egységét Oroszországgal szemben. Arra utalnak, hogy egyik ország sem ratifikálta még Svédország csatlakozását, holott a magyar kormány világossá tette: a svédekkel való súrlódások ellenére nem Budapest lesz az, aki blokkolja a belépésüket a katonai szövetségbe. A kérdés hétfőn akár el is dőlhet: van esély rá, hogy Törökország megnyitja az utat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.