Évtizedek óta nem látott szériát produkált júliusban a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) elsődleges részvénymutatója, a BUX, amely sorozatban 13 kereskedési napot zárt emelkedéssel. Az első számú hazai részvényindex végül 53 375,9 ponton fejezte be a hónapot, ami 5,7 százalékos emelkedés júniushoz képest – derül ki a BÉT közleményéből.
A nemzetközi tőkepiacot továbbra is kiemelten befolyásolja a mesterséges intelligencia, többek között a JPMorgan és a Microsoft részvényesei is kiemelten foglalkoztak a témával. Az amerikai tőzsdéket, elsősorban a Fed kamatdöntő ülése miatt, feszült várakozás jellemezte: a központi bank 2022 márciusa óta a tizenegyedik szigorító lépésként, 25 bázisponttal, 5,25–5,5 százalékra emelte a kamatsávját, ennek nyomán 22 éve a legmagasabb kamatszint van érvényben az Egyesült Államokban.
A hazai tőkepiacon a július a BUX indexről szólt. A részvénymutató történelmi léptékben is emlékezetes szérián van túl, sorozatban 13 kereskedési napot zárt növekedéssel, végül pedig az előző hónaphoz képest 5,7 százalék emelkedéssel, 53 375,9 ponton zárta a júliust. A legmagasabb értéket, 53 758,66 pontot július 25-én érte el a mutató.
A legnagyobb, 100,9 milliárd forint értékben a júliusi hónapban is az OTP Bank részvényeivel zajlott a kereskedés. A bankpapírt a Mol és a Richter Gedeon követte: az olajvállalat 45,1 milliárd, míg a gyógyszeripari társaság 29,9 milliárd forintos forgalmat ért el. Az OTP és a Richter részvényeivel 5,5 százalékos hozamot érhettek el a befektetők, a hónap végén osztalékot fizető olajpapír viszont 7 százalékos mínuszban zárt.
A mid-capek közül az Opus emelkedett ki 36,7 százalékos részvényárfolyam-növekedéssel, míg a BÉT Xtenden, azaz a középvállalati piacon a Navigator ért el figyelemreméltó, 10,4 százalékos árfolyam-növekedést.
Sor került továbbá egy, a hazai tőkepiacon ritkának tekinthető eseményre is: a Civita Group közel félmilliárd forint értékű nyilvános részvényértékesítés kíséretében vezette be részvényeit a szabályozott piac Standard kategóriájába, amely ennek nyomán immár 21 kibocsátót számlál.
A befektetési szolgáltatók versenyében ebben a hónapban az Erste foglalta el az első helyet, 105,2 milliárd forint forgalommal. Őt követte a Wood & Company 83,9 milliárd, a Concorde pedig 62,8 milliárd forint forgalommal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.