A nyári kánikulában sem feledkeztek meg a megtakarításról a háztartások, akik júliusban tovább gyarapították hazai értékpapírokban lévő, immár több mint 21 ezermilliárd forintra rúgó vagyonukat, ami újabb csúcsot jelent a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adatai szerint.
A lakosság vagyonbővülése ezzel immár tizedik hónapja töretlen, az utóbbi 12 hónap során pedig csaknem ötezer milliárd forinttal hízott a hazai értékpapírokban tartott megtakarítások összértéke.
A nyár középső hónapjában 2,5 százalékos bővülést mért az MNB, ami 520 milliárdos többletet jelent június végéhez képest. Ennek több mint felét, 289,5 milliárdot a frissen befektetett megtakarítások adták, a meglévő eszközök hozama pedig további, csaknem 232 milliárd forinttal növelte portfóliójuk értékét.
A július az árfolyamemelkedéseket tekintve tavaly november óta a legerősebb hónapnak számít, a friss vásárlások volumene viszont mintegy 170 milliárd forinttal első fél év átlagától, amit egyébként az előző havi, 645 milliárdos csúcsvásárlás húzott fel, amivel a júliustól érvényben lévő, a szocho fizetési kötelezettséget a befektetési alapokra is kiterjesztő jogszabályra reagáltak a befektetők.
A kormány ezzel a lépéssel is – egyáltalán nem leplezett szándékkal – az állampapírvásárlás felé igyekszik terelni a háztartásokat, akik körében egyébként már eddig is ez a biztonságosabbnak gondolt értékpapírtípus volt a legnépszerűbb. Júliusban sem volt ez másként, állampapírba 160 milliárd forintnyi friss megtakarítást helyeztek el a kisbefektetők, akik a felhalmozott hozamokkal együtt bő másfél százalékos vagyonbővülést regisztrálhattak, és ezzel immár 11 756 milliárd forinttal járulnak hozzá az államadósság finanszírozásához.
Továbbra is a hosszú lejáratú forintos sorozatok a legkelendőbbek, melyekből 197 milliárdnyit táraztak be, miközben az egy évnél rövidebb lejáratú (jellemzően diszkont kincstárjegyek) állampapírjaikból 48 milliárd forintnyit váltottak vissza. A devizás kötvényekből csekély 11,5 milliárd forintra volt kereslet.
Az állam működésének finanszírozása mellett a vállalati hitelezés területén is egyre aktívabbak a háztartások, ezt jelzi az egyéb kötvényállományuk öt százalékos havi bővülése.
Új szabályozás és szocho ide vagy oda, a befektetési alapok mellett változatlanul kitart a lakosság. Júliusban 145 milliárd forint megtakarítást vittek a portfóliómenedzserekhez, az év eleje óta pedig már több mint 1220 milliárd forintot fektettek be náluk.
A szakemberek meg is szolgálták az ügyfelek bizalmát, a hónap során a lekötött friss megtakarítással megegyező, 145 milliárdos hozamot szállítottak. A háztartások kezén lévő befektetési jegyek összértéke négy százalékkal nőtt, és július végére átlépte a 7500 milliárd forintot.
A pesti tőzsde júliusi raliját jó jelnek tekintették a kisbefektetők az újabb profitrealizálásra. A körülmények ehhez maximálisan adottak voltak, a BUX 5,7 százalékot menetelt, a vezető részvénykosár ráadásul sorozatban 13 kereskedési napot zárt emelkedéssel.
A hazai részvényeikből 31 milliárd forint értékben adtak el a háztartások, akik magyar részvényeiken a visszavett tőke közel dupláját, 56 milliárd forintot könyvelhettek el nyereségként. A lakosság kezében lévő hazai részvényállomány ennek eredményeként közel két százalékkal 1339 milliárd forintra gyarapodott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.