Már a szerdai tengerentúli nyitás előtti kereskedésben 3 százalékot emelkedett a texasi Pioneer Natural Resources árfolyama, miután megkötötték a 60 milliárd dolláros üzletet az Exxon Mobillal a palaolaj-termelő felvásárlásáról. A megállapodás részvényenként 253 dollárra értékeli a 240 dollár közelében jegyzett vállalatot, ami még a kurzus felpattanását követően is bő 5 százalékos prémium. Az akvizíció megerősíti az Exxon dominanciáját a Permi-medencében, ahol a Pioneernek van a legtöbb kitermelhető mezője. A bejelentésre az Exxon 3,57 százalékot esett.
A mostani akvizíció az Exxon legnagyobb üzlete a Mobillal való 75 milliárd dolláros fúzió óta, s az idei év rekordméretű vállalati tranzakciója. A piac már tavasszal is a palaolaj-termelés konszolidációjára, vagyis a fúziókra és a felvásárlásokra fogadott. A tavaly rekordnyereséget produkáló Exxon eddig sem titkolta, hogy felvásárlási célpontokra vadászik a Permi-medencében. Az olajóriás 2022-ben 55,7 milliárd dollár profitot termelt, s ezzel a negyedik legvirágzóbb amerikai tőzsdén jegyzett vállalat lett az Apple, a Microsoft és a Google anyavállalata, az Alphabet után a FactSet szerint.
Egy olajipari óriáscég texasi akvizíciója erős jelzés arra vonatkozóan, hogy a palaolaj-forradalom újabb hulláma kezdődött el. A felvásárlás spekulatív fellendülést hozhat a Permi-medencében, és nagy csalódás az olajipar zöldülésében bízó környezetvédőknek. Bár az Exxont három éve megrázta az a proxyháború, amelyet zöldülést sürgető aktivista befektetőkkel vívtak, ám a nyári 5 milliárd dolláros Denbury-akvizíció nagyságrendje jelzi, hogy hol a helyük a vállalat értékrendjében a zöldberuházásoknak. Ráadásul a felvásárolt cég arra specializálódott, hogy szén-dioxid segítségével élesszen fel régi olajkutakat. Más szóval egyszerre zöld és fosszilis ez az akvizíció.
Az Exxon üzlete nyomást gyakorolhat a versenytárs Chevronra is. Ha a másik amerikai olajóriás is beszáll, akkor eljöhet a megafúziók kora, s eláraszthatja az olajpénz a Permi-medencét. Ez újra fellendítheti a kissé kifáradt amerikai palaolaj-termelést. Az ágazat ugyanis érett piaci szakaszba lépett. Kifulladt a korábbi meredeken felívelő termelésnövekedés. A palaolajipari beruházásokat támogatja a 100 dolláros olajár fenyegetése, ami már a szaúdi–orosz termelésszűkítés és ármanipuláció nyomán is a küszöbön toporgott. Az olajpiaci spekulációknak újabb lendületet adott a hét végén kirobbant izraeli háború is. És elég régen beette magát az olajpiaci szereplők gondolkodásába, hogy száz dollár felett már valóban megéri a palaolaj-termelés kiterjesztése. Ehhez eddig a tőke hiányzott, azonban a profitban úszó olajcégeknek erre is bőven van pénzük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.