Októberben az amerikai munkaadók 150 ezer munkahelyet teremtettek, míg a munkanélküliségi ráta 3,9 százalék – tette közzé az Egyesült Államok munkaügyi minisztériuma pénteken. A Wall Street Journal előzetes elemzői konszenzusa 170 ezer új munkahely volt, a szeptemberi meglepően magas, 336 ezres számot követően. A munkanélküliségi rátára vonatkozó előzetes konszenzus 3,8 százalék volt.
Az amerikai jegybank (Fed) által is kiemelten figyelt non farm payroll adat a nem mezőgazdaságban foglalkoztatottak számának alakulását követi nyomon, s minden hónapban az első pénteken közlik. Az októberi adatra rányomta bélyegét a detroiti autógyártók elleni sztrájk.
Az adatközlés előtt a 10 éves amerikai referencia-államkötvény hozama 4,648 százalékra csökkent. Ezzel folytatódott a hozam süllyedése. A múlt heti 5 százalékos jegyzéshez képest a napokban 4,7 százalék alá esett a hozam, mely csütörtökön 4,668 százalékon állapodott meg. Arun Sai, a Pictet Asset Management stratégája szerint, ez annak a jele, hogy a jegybankároknak nincs okuk a további kamatemelésre, ellenben úgy vélte, hogy a vártnál jóval erősebb munkaerőpiaci adatok újra feltornásznák a kötvényhozamokat.
Az adatközlés után a 10 éves amerikai referencia kincstárjegy hozama tovább esett, 4,558 százalékra.
A széles piacot leképező S&P 500 és a technológiai fókuszú Nasdaq Composite indexek határidős kontraktusai mínuszba fordultak a munkaerőpiaci adatok közzététele előtt, míg a DJIA stagnált. Az adatközlést követően a határidős S&P 500 és a DJIA is emelkedni kezdett.
A bérnövekedés tavaly év eleje óta csökkenő tendenciát mutat. A közgazdászok előzetes várakozása szerint az átlagos órabér októberben 4 százalékkal nőtt az előző évhez képest, a szeptemberi 4,2 százalék után. A szerdai kamatdöntést követően Jerome Powell, a Federal Reserve elnöke is rámutatott a hűlő munkaerőpiacra, mely az egyik oka annak,
hogy nem kell tovább emelniük a kamatlábakat.
Bár korábban az elemzők recessziót jeleztek, arra alapozva a jóslatot, hogy az amerikaiak magasabb hitelfelvételi költségekkel szembesülnek, s ez lefékezi a gazdaságot. Ám a magas kamatok miatt befagyott lakáspiac miatt a háztartások szinte csak fogyasztásra tudnak költeni, s ez a vásárlási láz pörgeti a gazdaságot. A bruttó hazai termék a harmadik negyedévben 2021 óta a leggyorsabb ütemben nőtt, amit az erőteljes fogyasztói kiadások hajtottak. A gazdaság rugalmasságának másik oka az erős munkaerőpiac, amely a magasabb hitelfelvételi költségek és az Európában és a Közel-Keleten dúló háborúkkal járó borús globális hangulat ellenére is folyamatosan teremtett új munkahelyeket. Így az amerikaiak folytathatták a költekezést.
A kamatdöntés után a Fed elnöke úgy értékelt, hogy a hitelfelvételi költségek magasabbak, a lakáspiac gyakorlatilag befagyott, de az amerikai gazdaság annyira rugalmas, hogy elkerülhető a recesszió.
Számos jel mutat arra, hogy jövőre lendületét veszítheti a munkaerőpiac. Tavaly év eleje óta mind az újonnan felvettek, mind a munkahelyüket önként felmondók száma csökkenő tendenciát mutat, miközben az elbocsátások száma változatlan maradt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.