Szerző: Péntek Ádám, az Erste elemzője
Mihez kezd egy csipgyártó, ha a fogyasztói szokások megváltoznak, és a meghatározó termékei iránti kereslet elapad? Először is szenved, de jó esetben hamar alkalmazkodik, megpróbálja újrapozicionálni magát, és a fókuszt az iparági trendek figyelembevételével a nagyobb növekedést ígérő területekre helyezi át. Ezzel próbálkozik az utóbbi időben az Intel is, és egyelőre úgy tűnik, jó úton halad.
Az elektronikai cikkek gyártói néhány éve még virágkorukat élték. A koronavírus miatti korlátozások és a home office arra késztette az embereket és a vállalatokat, hogy otthon, a négy fal között oldják meg a szórakozást és a munkát is, így a számítógépek, telefonok, illetve egyéb elektromos eszközök kereslete megugrott.
A járvány enyhülésével azonban ez a visszájára fordult, a kereslet visszaesett, így számítógépes csipekre sem volt szükség, legalábbis közel nem akkora mértékben, mint korábban. Az Intel bevétele így apadni kezdett, és a helyzetet még az is súlyosbította, hogy a nagy rivális AMD egyre nagyobb szeletet hasított ki a mikroprocesszorok piacából az Intel rovására.
A tavalyi év végétől a csipek piacán új szelek kezdtek fújni. Az OpenAI ChatGPT elnevezésű chatbotjának debütálása elsöprő sikert aratott, aminek hatására a mesterséges intelligencia a vállalatok stratégiájának fontos részévé vált. A mesterséges intelligencián alapuló alkalmazások fejlesztéséhez a GPU-k (grafikus processzor) alkalmasabbnak bizonyultak az Intel fő termékének számító CPU-knál (központi feldolgozó egység), ezért a keresleti dinamika megváltozott.
Ez járult hozzá a legfejlettebb grafikus processzorokat gyártó cég, az Nvidia robbanásszerű növekedéséhez az elmúlt egy évben.
Természetesen az Intel vezetősége sem tétlenkedett ezalatt, felmérték a lehetőségeiket, és kijelölték az új irányt. Mivel a mesterséges intelligenciához szükséges csipekre hatalmas a kereslet, azt (is) kell fejleszteni. A tavaly novemberben bemutatott Intel Max GPU-sorozat az adatközpontok számára biztosítja a működésükhöz szükséges, robusztus számítási kapacitást. Várhatóan december 14-én kerül piacra a vállalat Meteor Lake kódnevű csipje, amely beépített neurális processzorral rendelkezik a gépi tanulási feladatok elvégzéséhez. Jövőre két új, PC-kbe szánt GPU is érkezhet, melyek az AMD és az Nvidia hasonló termékeinek jelenthetnek konkurenciát.
Az új termékek mellett persze a vállalat erősségének számító CPU-kat sem hanyagolja el az Intel, a múlt hónapban piacra dobták az új, 14. generációs mesterséges intelligenciával felturbózott processzort, a Raptor Lake-et, mely a piacon legjobbnak számító AMD-termékekkel versenyezhet.
Az új termékek fejlesztése mellett a költségek lefaragása volt az Intel legfontosabb stratégiai célja. Az idei évben a megtakarítás a tervek szerint 3 milliárd dollárra rúg, a következő két évben pedig 10-10 milliárdra, így három év alatt 23 milliárd dollárt fogna meg a költségeken a vezetőség.
A harmadik tényező, ami az Intelt segítheti, a számítógépek iránti kereslet élénkülése. Az elmúlt évek lassulása után a PC-k gyártói pozitív változásokról számoltak be az utóbbi hetekben, ami a számítógépes csipek piacát is fellendítheti. A fentiek fényében tehát nem csoda, hogy az Intellel kapcsolatban is egyre bizakodóbb a piac, és ezt az árfolyam emelkedése is jelzi. Idén a februári, 25 dollár körüli mélypontról 40 dollár fölé menetelt a vállalat részvénye.
Ez még messze van a 2021 első felében látott, 70 dollárt súroló csúcsoktól, ahová nem lesz könnyű visszatérni, de azért vannak biztató jelek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.