A globális befektetési banki szektorban több mint 60 ezer állás szűnt meg a Financial Times ágazati felmérése szerint idén. Az elbocsátási hullámot az váltotta ki, hogy igencsak megcsappant a pénzügyi szolgáltatások, köztük az elsődleges nyilvános kibocsátások (tőzsdei bevezetések) száma, és a hozzájuk kapcsolódó tranzakciós díjak is.
A Financial Times saját adataira, valamint a céges beszámolókra támaszkodva arra jutott, hogy a világ húsz legnagyobb befektetési bankcsoportja az év eleje óta legalább 61 905 munkahelyet számolt fel, és ezzel
a koronavírus-járvány utáni toborzási hullám idején létrejött pénzügyi szolgáltatási állások zöme megszűnt.
Ráadásul mint azt az FT is hangsúlyozza, ebben a kisebb bankok adatai és a korlátozott számú időnkénti leépítések nincsenek is benne, így a szektorban még ennél is több álláshely szűnhetett meg idén. Mindez azt is jelenti, hogy a 2007–2008-as globális pénzügyi válság óta – akkor ugyanezen bankok 140 ezer főt eresztettek szélnek – az idei volt az egyik legsúlyosabb leépítési hullám.
A legnagyobb idei elbocsátás ugyanakkor nem közvetlenül a pénzügyi szolgáltatások iránti igény apadása, hanem a Credit Suisse csődje, majd az UBS általi felvásárlása miatt következett be. A Credit Suisse már a UBS-akvizíció előtt kilencezer állás felszámolását tervezte, de a UBS ennél nagyobb mértékű leépítéseket hajtott végre a felvásárolt korábbi versenytárs befektetési banki részlegének felszámolása során.
A lap ugyanakkor arra is rámutatott, hogy a globális bankszektorban végbement idei elbocsátásoknak legalább a felét a Wall Street nagybankjai hajtották végre. A Wells Fargo 12 ezerrel 230 ezerre csökkentette alkalmazotti állományának létszámát, a Citigroup ötezer, a Morgan Stanley 4800, a Goldman Sachs 3200, a JPMorgan Chase ezer állást számolt fel 2023-ban.
A legnagyobb amerikai bankok együtt legalább 30 ezer alkalmazottól váltak meg az év eleje óta a londoni üzleti napilap szerdai kimutatása szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.