Katalizáló tényező hiányában a WTI és a Brent olajtípus négyhetes mozgóátlagának kereskedési tartománya a tízéves mélypontjára esett az elmúlt hetekben. A nyersolaj azonban folyamatos, de nyugodt tempóban emelkedett december óta, mivel a vörös-tengeri húszi lázadók támadásaikkal geopolitikai feszültséget okoztak és feszesebb piaci körülményeket teremtettek azzal, hogy több millió tonnányi nyersolaj és üzemanyagtermék rekedt a tengeren hosszabb ideig.
Azóta az orosz finomítók ellen intézett ukrán dróntámadások következményeként nőtt a feszültség, s nyomában az üzemanyagárak is. Hozzájárultak a dráguláshoz az iraki tervek is, melyek arról szóltak, hogy a következő hónapokban csökkentsék az olajexportot a legutóbbi OPEC+ korlátokhoz képest megállapított túltermelés kompenzálására.
Friss lendületet adtak ezzel a hosszú ideje tartott árfolyamsáv kiterjesztéséhez. Az árat támogatta még a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) legfrissebb olajpiaci jelentése is, amelyben napi 1,3 millió hordóra emelték globális olajigényre vonatkozó előrejelzésüket, ezzel a 2024-es évre megállapított olajpiaci kitekintésükben a túlkínálatot hiányra változtatták, azt a feltételezést alapul véve, hogy az OPEC+ fenntartja a jelenlegi termelési korlátozásokat 2024-ig végéig.
A legutóbbi árfolyam-emelkedést kétségkívül az orosz termelési zavar hajtotta, miután az utóbbi időben több dróntámadás érte az olajfinomítókat, felhajtóerőt gyakorolva az energiahordozók árára, növelve a nyersolaj iránti keresletet.
A JPMorgan becslése szerint napi 900 ezer hordó finomítói kapacitás esik ki orosz oldalon.
Ez a fejlemény – attól függően, hogy meddig tartatnak a támadások és meddig húzódhat a helyreállítás – tartósabb kockázati felárat hozhat az olajpiacra, mint azok, amiket a vörös-tengeri decemberi támadások okoztak.
Kim Cramer Larrson, a Saxo bank technikai elemzője szerint a grafikonon látható háromszögből való kitörés egy 5-8 százalékos emelkedést is jelenthet a nyersolaj piacán. Ez a Brent esetében a 90-93 dollár hordónkénti árfolyamszintet jelentené, ami rövid távon 88 dolláros szinten ütközhet ellenállásba, a szeptembertől decemberig tartó áresés 61,8 százalékos visszatérési szintjén. Az árfolyam emelkedésének 84,75 dolláros szint felett kell támaszt találnia, ha ez alatt zárna, az a felfelé tartó trend megtörését indikálhatná.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.