A kormány tervei szerint június 30. után is érvényben marad a kamatstop, ami rossz hír a kereskedelmi bankoknak, részben ezzel is indokolható, hogy az OTP-részvények árfolyama negatívba fordult.
Fel kell készülni arra, hogy július elseje után is marad a kamatstop – mondta Nagy Márton miniszter a Világgazdaság és a Figyelő TOP200 győri rendezvényén csütörtökön. A tárcavezető hozzátette, a kamatstop intézményéből ki kell jönni előbb-utóbb, de még korai, ugyanis a fogyasztás helyreállását negatívan érintené a kivezetése.
A jelzáloghitelekre 2021 óra van érvényben felső kamatplafon, az intézkedést a kormány több alkalommal meghosszabbította, a jelenlegi állapot szerint június 30-ig hatályos.
A rendeletek értelmében:
• Az érintett hitelekre és pénzügyi lízingekre 2022. január 1. és 2024. június 30. között nem lehet magasabb az alkalmazott referencia-kamatláb a 2021. október 27-én érvényes referencia-kamatlábnál.
• A 3,4 és 5 éves kamatperiódusú, rögzített hitelkamatú, nem kamattámogatott jelzáloghitelekre 2022. november 1. és 2024. június 30. között nem lehet magasabb a kamatváltoztatási mutató számítása során alkalmazott referencia-kamatláb a 2021. október 27-én érvényes referencia-kamatlábnál.
Az Erste Bank magyarázata szerint a kamatstop nem a kamatot rögzíti, hanem a kamatszámítás alapját képező mögöttes referencia-kamatlábakat. Ezzel a kamatemelés mértékét korlátozzák, nem pedig a kamatemelést tiltják.
Az OTP Bank részvényeinek árfolyama 0,9 százalékkal csökkent csütörtökön.
Egyébként az OTP csoporton belül nem csak az anyabank érintett a kamatstop által, az intézkedést Szerbiában is bevezették. 2024 első felére az OTP Bank a kamatstop miatt 8,3 milliárd forintos negatív hatással számolt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.