A Szilícium-völgy talán legismertebb kockázati alapja, a Sequoia Capital is elkötelezte magát Elon Musk mesterségesintelligencia- (MI) cége, az xAI támogatása mellett.
Musk hónapokon keresztül igyekezett pénzt felhajtani az xAI számára, akár 6 milliárd dollárt értékben. A leginkább a Grok nevű, hangsúlyozottan nem woke, ám a milliárdos szerint vicces csetrobotról ismert vállalkozás küldetése azonban nem csupán a szórakozás, hanem az univerzum valódi természetének a megértése.
A Tesla-vezér azokat a befektetőket is megkereste, akik támogatták a Twitter megvásárlásában, hogy 18 milliárd dolláros értékeltség mellett vásároljanak részesedést az xAI-ban. A Financial Times információi szerint a Sequoia a Twitter után az MI-startupba is befektetett, az alap kedvét tehát nem szegte a Twitter üzletileg nem különösebben sikeres átalakulása Musk irányítása alatt.
Az ugyanakkor nem ismert, hogy a Twitter felvásárlásába 800 millió dollárral beszálló Sequioa az xAI-ra mennyi pénzt adott.
A többek között a Google, a YouTube és az Apple korai befektetőjeként ismert alap Musk több cégébe is befektetett az elmúlt években, a többi között az alagutas cégébe, a Boring Companybe és a SpaceX-be is. A kockázati alapnak az elmúlt években voltak kevésbé jól sikerült befektetései is, például a cég több száz millió dollárt adott sz FTX-nek, melynek csalásért elítélt alapítójáról az alap honlapján dicshimnuszt is zengtek.
A Sequoia és mások támogatásával így Musk startupja felveheti a kesztyűt más MI-startupokkal, akár a Microsoft támogatta OpenAI-jal vagy a Google támogatta Anthropickal szemben, miközben azonban a Google és a Facebook saját csebotokat is fejlesztenek.
A nagy nyelvi modellek fejlesztése és működtetése ugyanakkor kifejezetten tőkeigényes dolog, a garázscégek ezen a területen nem rúgnak labdába, hiszen óriási beruházásra van szükség a modellek képzéséhez.
Az OpenAI 13 milliárd dollárt kapott a Microsofttól, igaz, ennek jelentős része a Microsoft által biztosított felhőszolgáltatás számítási kapacitására vonatkozó kredit. Az Anthropic pedig 2 és 4 milliárd dollárt kapott a Google-től és az Amazontól hasonló módon.
A beruházás jelentős részét tehát a nagy tech cégek saját maguknál költik el.
Musk a múlt hónapban pert indított az OpenAI és annak vezetője, Sam Altman ellen, mondván, a startup – melyet kezdetben ő is támogatott – szembefordult eredeti küldetésével, mely szerint az egész emberiség számára fejleszt MI-rendszereket.
Musk az év elején közölte azt is, hogy az MI-fejlesztéseket csak akkor végezné a Teslánál, ha legalább 25 százalékos tulajdonos lenne a cégben. Azóta azonban nemcsak az ezt célzó fizetési csomag, de egy régebbi, korábban elfogadott is veszélybe került.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.