Lendületesen nyitottak az OTP-részvények a pénteki kereskedésben a vártnál jobb negyedéves profitszámok láttán, az árfolyam megközelítette a 18 600 forintot, innen azonban korrekció indult. Közben véget ért a bank sajtótájékoztatója, itt azonban a leginkább várt kérdésre nem kaptak választ az újságírók, s továbbra is csak feltételezni lehet, melyik uniós bankot szeretné megvásárolni az OTP.
Dráma nincs a részvény piacán, mindössze az előző napi záróár környékére, 18 400 forintra jött le a kurzus.
A Portfolio tudósítása szerint Bencsik László vezérigazgató-helyettes két pozitívumot emelt ki az első negyedév folyamataiból:
• az üzbég banknál a vállalati portfólió stabilizálódott, ez egyből meglátszott az eredményen, az üzbég leánybank 11 milliárd forint profitot ért el, és közel 30 százalékos sajáttőke-arányos megtérülést (ROE) produkált,
• további pozitívum a magyarországi lakossági hitelezés felfutása, ami a piac egészére jellemző volt, a lakáshiteleknél és a fogyasztási hiteleknél is jelentős előrelépés történt.
A mesés profit elmaradt, de nem lehet panasz az OTP-reKözel 240 milliárd forint adózott nyereséget ért el az év első három hónapjában az OTP csoport. A pénteken bemutatott eredmény több mint 8 százalékkal múlta felül a konszenzust és 23 százalékkal a 2023-as bázisidőszakot. |
Elhangzott az is, hogy a lakáshitelpiaci aktivitás gyorsan nő, a teljes kihelyezett volumen nagyobb lehet idén, mint amire korábban számított az OTP. A lakossági fogyasztás és beruházás az első negyedéves számok alapján a piac egészében jelentősen növekedhet idén.
Miközben a lakossági hiteleknél már látszik növekedés, a vállalati hiteleknél nem, ám ez nem Magyarország-specifikus, a régióban is ez a trend, a magas kamatú hiteleket inkább törlesztik a vállalatok, az új beruházásaikkal pedig kivárnak.
A bankok és az ügyfelek szintén kivárásra rendezkedtek be azzal kapcsolatban, hogy kedvező, támogatott hitelek megjelennek-e a piacon – fogalmazott Bencsik.
Az újonnan kötött lakáshitelek volumene az OTP várakozása szerint ezermilliárd forint fölé kerülhet (2022-ben 1280, 2023-ban 686 milliárd forint volt). Ezen a piacon az első negyedévben az OTP részesedése 36,5 százalék volt – olvasható a Portfolio beszámolójában.
Azzal kapcsolatban, hogy mikor jelentik be, melyik pénzintézetet veszi meg az OTP, Bencsik László elmondta: akkor tájékoztatnak, amikor biztossá válik egy tranzakció, vagyis amikor aláírásra kerül sor.
A piaci szakértők az eddig megismert részinformációk alapján az észt Luminor Bankot tartják befutónak.
Várakozásainknál magasabb adózott eredményről számolt be az OTP, amely egyébként az elemzői konszenzus által várt 221,6 milliárdos profitot is felülmúlta, illetve a várakozásunknál (231 milliárd forint) szintén magasabb volt az első negyedévben az eredmény. A bevételek alulmúlták a várakozásainkat, viszont a konszenzusnak megfelelően alakultak, míg a működési költségek is alacsonyabbak voltak, ezzel együtt a működési eredmény 334 milliárd forintra tudott növekedni. Csoportszinten összességében céltartalék-felszabadításra került sor, amely javította a negyedéves profitot, ezzel a konszolidált adózás utáni eredmény éves alapon 23 százalékkal emelkedett. A negyedéves ROE 22,7 százalékos volt, amely még mindig erős profitabilitást jelent a bankcsoportnál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.