A befektetők továbbra is gőzerővel vásárolják a tőzsdén kereskedett alapokat (ETF) szerte a világon, ám a költséghatékonyság és széles diverzifikáció miatt keresett eszközosztály vagyona a múlt hónapban így is jócskán visszaesett a kedvezőtlen piaci széljárás miatt.
A globális ETF-vagyon 3,1 százalékkal, 11 908 milliárd dollárra apadt áprilisban az LSEG Lipper legfrissebb adatai szerint. A visszaesés mögött nem a megtakarítók állnak, ők ugyanis újabb 59,4 milliárd dollárt fektettek ilyen eszközökbe. A piaci hozamok márciusi szárnyalást követő múlt havi lefordulása azonban ennek többszörösét, összesen 323 milliárd dollárt égetett el a számlákról.
Az áprilisi, közel 60 milliárdos friss tőke ezzel együtt biztató a szektorra nézve, amely 2024 első négy hónapjában ezzel már 395 milliárd dollárnyi megtakarítást tudott becsatornázni.
A befektetők múlt hónapban részvény-ETF-ekből 33 milliárd dollárnyit, kötvényes eszközökből 25,3 milliárdos tételt, árupiaci termékekből 1,2 milliárd dollárt, pénzpiaci ETF-ekből 1,1 milliárd dollárnyit vásároltak, a vegyes eszközökbe 400 millió dollár, egyéb típusú ETF-ekbe pedig 2,4 milliárd dollár érkezett. Az ingatlanos termékekből egyedüliként csekély mennyiségű tőke távozott a hónapban.
A hozamokat is figyelembe véve az árupiaci kategória teljesített a legjobban, 4,5 százalékos vagyonbővüléssel.
A pénzpiaci és az egyéb eszközöknek is sikerült szerény, 1 százalék alatti bővülést felmutatniuk. A messze legnagyobb eszközértékű részvény-ETF-ek vagyona ezzel szemben közel 4 százalékkal, a szintén ezermilliárdos méretű kötvényes kategória pedig bő 1 százalékkal apadt áprilisban. Az alternatív eszközök vagyona 8 százalékkal csökkent, a vegyes ETF-eké pedig bő két és fél százalékkal zsugorodott.
A legnagyobb piac továbbra is az Egyesült Államok 31,7 milliárdos nettó értékesítéssel, megelőzve a 9,3 milliárd dollár értékű vásárlást regisztráló Írországot, valamint Tajvant, ahol 5,1 milliárd dollárt értékesítettek a helyi bejegyzésű ETF-ekből.
A befektetési szolgáltatók versenyében a Vanguard végzett az élen, amely 21,2 milliárd dollárnyi friss ügyfélpénzt bevonzva megelőzte a globális piacvezető, szintén amerikai BlackRockot is. Az utóbbi 7,9 milliárd dolláros ETF-értékesítéssel szorult vissza a dobogó második fokára. A harmadik legnagyobb forgalmat egy japán pénzügyi óriás, a Nomura bonyolította 5,1 milliárd dollár értékben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.