BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
GYORSHIR

Folytatódik az aranyélet a világ tőzsdéin

Rekordhajszolás folyik a világ tőzsdéin, a lazuló monetáris politika, a vártnál is magasabb vállalati profitok mind az emelkedés irányába hajtják az indexeket New Yorktól Londonon át Tokióig. Hullanak a történelmi rekordok, a kockázatok pedig mérséklődnek.

A világ húsz legnagyobb tőzsdéje közül tizennégy történelmi csúcsot ért el a közelmúltban. A fejlett és feltörekvő részvénypiaci mozgásokat piacokat leképező MSCI ACWI index pénteken döntött új rekordot, Amerikában a szerdán közölt, vártnál is jobb inflációs adat robbantotta be a rali újabb etapját, erre reagált az S&P 500 és a Nasdaq 100 index: előbbi 5304 pontig, utóbbi pedig 18 546 pontig szaladt fel a pénteki zárásra.

S&P500 vs Nasdaq
Az S&P 500 (kék) és a Nasdaq 100 (sárga) egyéves teljesítménye egyaránt impozáns

S hogy az ipar sem teljesít rosszul, azt a Dow Jones index is jól jelzi, a legerősebb amerikai iparvállalatok részvényárfolyamából képzett mutató megalkotása óta először törte át a bűvös 40 ezer pontos határt, hárommal lépett túl rajta. A határidős indexek állása szerint ugyan minimális korrekció kezdődhet hétfőn – az Egyesült Államokban nem szünnap a pünkösdhétfő –, szakértők szerint azonban az euforikus hangulat hosszabb távon is jellemzi majd a világ vezető tőzsdéit. 

A tőzsdei rali folytatódik

S nem csak azokat, hiszen a legnagyobb európai, kanadai, brazil, indiai, japán és ausztráliai tőzsdék jelenleg a csúcson vagy annak közelében járnak – írja a Bloomberg
Salman Ahmed, a Fidelity International makro- és stratégiai eszközallokációért felelős globális vezetője nem lát makrogazdasági oldalról olyan fenyegetéseket, amelyek a ralit fűtő tényezőket hűtenék: a gazdaság egészséges, a vállalati nyereségek a végéhez közeledő negyedéves gyorsjelentési szezon adatai szerint impozánsak, a kockázatok továbbra sem jelentősek. Ráadásul

a közelgő amerikai kamatcsökkentési hullám is löketet ad majd a tőzsdei ralinak,

amit a pénzügyi alapokban ücsörgő 6000 milliárd dollárnyi alvó tőke felszabadítása csak tetézhet.

NYSE 
GYORSHIR
A csillagok együttállása is a tőzsdei ralinak kedvez / Fotó: Angela Weiss/AFP

Az S&P 500 index eddig 24 alkalommal döntötte meg saját történelmi csúcsát, s az idén új történelmi csúcsot állított fel: a kapitalizációja tavaly október óta 12 ezer milliárd dollárral nőtt. A rali egyik kiváltó oka, hogy a világ legerősebb gazdasága a válság ellenére sem süllyedt recesszióba, igazolódott a puha landolásba vetett remény. 

A Fed végre megindul a lazítás útján 

Erősödik a gazdaság, enyhül az infláció, amiből egyenesen az következik, hogy a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) végre nekilát a kamatok megnyirbálásához, a monetáris politikát lazább gyeplőre veszi. A börzei rekordhajsza másik okozója a mesterségei intelligencia (MI) alkalmazásával kapcsolatos optimizmus. Az MI-alkalmazásokhoz bivalyerős csipeket szállító Nvidia önmagában az S&P 500 ralijának a negyedéért felelős, de a többiek is kitettek magukért: 

  • a Microsoft, 
  • az Amazon, 
  • a Meta Platforms 
  • és a Google-anyacége, az Alphabet

 az Nvidiával kiegészülve az idei részvényrali 53 százalékát generálta.

Európa is csatlakozik

A páneurópai Stoxx 600 index az elmúlt hat hónapból öt hónapban rendületlenül emelkedett, és azzal, hogy az Európai Központi Bank (EKB) az amerikainál jóval lazább hangot üt meg a monetáris politikájában, tovább növelheti a részvénypiaci optimizmust, ami egyébként az elsődleges tőzsdei bevezetések (IPO) számának növekedésén is meglátszik. 

Puig 
 Paco Rabanne
1,December,2019,,Dubai,,United,Arab,Emirates:,Paco,Rabanne,Parfume
A Paco Rabanne márkáról is ismert spanyol Puig kozmetikai és divatkereskedelmi lánc IPO-ja a tavasz sikertörténete volt / Fotó: frantic00

A kötvénypiacok arra számítanak, hogy az EKB előbb fog kamatot csökkenteni, mint a Fed. Az európai tőzsdei rekordokhoz a válságon lassan túljutó német gazdaság és vele együtt mozgó euróövezet is nagyban hozzájárult, a mélypontról megkezdődött a kilábalás. A vállalati profitok is jobban alakultak a vártnál, s a jövőbeli kilátások en bloc biztatók, s megágyaznak a rali folytatódásának.

Az európai vállalatok háromnegyede teljesítette vagy túlteljesítette a nyereségvárakozásokat, miközben az árréseik is javultak. Ennek nyomán derűlátóbbak az elemzők és ez átragad a befektetőkre is

– húzza alá Georges Debbas, a BNP Paribas stratégája. Azt is pozitívan ítélik meg, hogy a korábbi, kevés szereplő vezette rali után most már szélesebb az indexeket felfelé húzó cégek tábora. A Stoxx 600 idei nyereségének felét 16 részvény adja. 

A súlycsökkentő gyógyszereivel a befektetők és a páciensek körében egyaránt taroló dán Novo Nordisk vállalta a raliból a legnagyobb 10 százalékos szeletet, míg a csipiparban tevékenykedő holland ASML és a német üzleti szoftvergyártó SAP 7,7, illetve 4,3 százalékkal járul hozzá a régiós index pluszteljesítményéhez. 

A „nyersanyagfüggők” is jól teljesítenek

A londoni tőzsde irányadó indexe, az FTSE 100 a gyengébb évkezdet után elsősorban a nyersanyagárak emelkedésének köszönhetően magára talált, 8420 ponton zárta a múlt hetet. A hozzá hasonlóan „nyersanyagfüggő” kanadai tőzsdemutató, az S&P/TSX Composite index is minden idők legmagasabb szintjére emelkedett. 

Az arany és a réz idén többször is rekordokat döntött,

ami lendületet adott az ország hatalmas bányászati ágazatának, amely egyedül 12 százalékos súllyal szerepel a tőzsdeindexben. Szakértők ugyanakkor figyelmeztetnek, hogy a nyersanyagpiaci ralikat gyakran drámai visszaesések követik, ennél fogva e két tőzsde magas kitettsége komoly kockázati tényezőt jelent. 

Japánban a kormány és a jen is besegített

A japán Nikkei 225 a tavaly összeszedett 28 százalékos nyereségét az idén eddig 16 százalékkal fejelte meg. A tokiói kormány a részvényesi hozamok kedvezőbb adóztatásával, a negatív kamatlábak megszüntetésével csábította a befektetőket a parkettre és segítette a nyereségtermelést,

Toyota 
The 44th Bangkok International Motor Show 2023.
A Toyota üzemi nyereségét történelmi rekordhoz segítette a gyenge jen / Fotó: AFP

Ugyanakkor a másik főszereplőről, az exportra termelő japán vállalatok – mint a Toyota –, versenyképességét javító gyenge jenről sem szabad megfeledkezni. 

Ez viszont akár vissza is üthet: a BlackRock stratégái szerint a gyengülő jen elriaszthatja a külföldi befektetőket. Ugyanakkor úgy vélik, hogy a kilátások hosszú távon jók a vállalati reformoknak, a hazai beruházásoknak és a bérnövekedésnek köszönhetően.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.