Két hónapos csúcsra erősödött az angol font a dollárral szemben a hét elején, jelenleg 1,28 körül kereskednek a font-dollár devizapárral. A mélypontot, úgy tűnik, jó időre elhagyta a jegyzés, április közepén-végén még az 1,23-ot közelítette.
A brit fizetőeszköz az euróval szemben viszont már éves csúcsokat dönget azzal, hogy a hétfői kereskedésben 0,85 font alá szúrt le az euró árfolyama.
Buró Szilárd, az Equilor Befektetési Zrt. pénzügyi innovációs vezetője a Világgazdaságnak elmondta, hogy alapvetően a Bank of England kommunikációja segítette a font árfolyamát, emellett pedig technikai szintek (a 200 napos mozgóátlag) áttörése is segített. A lényeg, hogy a befektetők arra következtetnek, kitarthat a magasabb kamatszint mellett a jegybank, vagyis egyelőre óvatos a monetáris politika. Ami nem biztos, hogy indokolatlan: áprilisban 2,3 százalékos volt a fogyasztói árak változása éves alapon – ez ugyan már közelíti a célt (2 százalék), de nem zárható ki, hogy bázishatásokkal magyarázható egyszeri jó adatot láthattak a britek a márciusi 3,2 százalékos érték után.
A Bank of England vélhetően türelmes marad, várakozásunk szerint még két-három jó adatra lenne szükség az első kamatvágáshoz, addig ez a felállás egyértelműen támogatja a fontot
– mondta Buró Szilárd. Egyébként az óvatosság már csak azért sem árt, mert a havi inflációs adatok enyhe emelkedést mutattak az elmúlt időszakban. A két devizapár – font-dollár és euró-font – közül inkább az utóbbiban lehet még tér: a font nagyobb eséllyel erősödhet tovább az euróval szemben, hiszen a befektetők biztosra veszik június hónapra az első kamatcsökkentést az Európai Központi Bank részéről, míg az első monetáris lazítás időpontja a tengerentúlon egyre későbbre tolódhat.
Az Egyesült Királyságban július 4-én előrehozott parlamenti választást tartanak, addig a Bank of England lemondta a döntéshozói nyilvános szereplését, és kamatdöntés sem várható addig. Maga a választás kimenetele a fontra túl nagy hatással nem lehet annak ellenére, hogy várhatóan új kormányerő érkezik, a gazdaság az elmúlt hónapokban lendületet vett, s a költségvetés is rendben van a szigetországban.
Amíg a londoni magyarokat a font, a hazaikat a forint árfolyama tartja izgalomban: hamarosan esedékes –pénteken – a Moody’s hitelminősítő új értékelése a magyar adósbesorolásról, de Buró Szilárd szerint nem várható se módosítás, se a kilátásokat illetően érdemi kommentár. Így a magyar eszközök kamatelőnye továbbra is vonzó kereskedési lehetőség, és ez még akkor sem változik, ha újabb kamatvágásról dönt a Magyar Nemzeti Bank június 18-án, hiszen addigra már az eurós kamatok is lejjebb kerülhetnek (az EKB június 6-án határoz az alapkamatról).
Az Equilor szakértője szerint a stabilan erősödő árfolyam ellenére nem érdemes 370 alatti szintekre számítani az euró-forintban,
nagyobb az esély a visszatérésre a 390 feletti zónákba. A pozitívumok ugyanis nagyjából beárazódtak,
kockázat azonban még több is leselkedik a magyar fizetőeszközre: ilyen például egy meglepetésszerű eredmény a június 9-i EP-választáson vagy akár egy negatívan alakuló inflációs adat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.