Kicsit elbizonytalanodtak a forintbefektetők szerdára, több, a hazai deviza erősödésére nyitott pozíciót zárhattak a devizapiacon. Az óvatosság persze érthető, délután fél 3-kor könnyen lehet, hogy meg kell nyomni az újratervezés gombot. Mindenesetre nem lehet panasz a forintra, egy hónap alatt az euróval szemben 1,7 százalékkal sikerült erősödnie, a dollárhoz képest pedig 3,5 százalékot.
Ez már olyan szintű elmozdulás, hogy egyes elemzők szerint felbátoríthatja a Magyar Nemzeti Bankot, hogy jövő kedden ne 50 bázisponttal csökkentse az irányadó rátát, hanem nagyobb mértékben.
De ma még Amerika lesz fókuszban, délután érkezik a hét legfontosabb adata, az inflációs ráta áprilisról. A várakozás 3,4 százalék (éves alapon), márciusban 3,5 százalékot mértek a statisztikusok, nem kis felfordulást okozva akkor a piacokon. Talán még fontosabb, hogyan alakul a maginfláció: az előző havi 3,8-est áprilisban 3,6 százalékos éves drágulás követhette az elemzők szerint.
A forint kedden az euróval szemben egészen 385,5-ig szúrt le, szerda délelőtt már 386 felett zajlik a kereskedés. Jobban néz ki a forint pályája a dollárral szemben, ma lehetett venni 356 forintért is amerikai devizát.
Délután tényleg minden szem az amerikai adatokra szegeződik, hiszen az inflációs trendek és azoknak a Fed kamatstratégiájára gyakorolt jövőbeni hatása egyértelműen befolyásolja a forint árfolyamát is. Ha sikerül megemészteni az adatokat, utána a jövő kedden esedékes MNB-kamatdöntést kezdhetik árazni a befektetők, a többség várakozása szerint 7,75 százalékról 50 bázisponttal csökkenhet az alapkamat, de van, aki szerint belefér a bátrabb lépés is.
Egyébként a forint remeklésében óriási szerepe van a dollár gyengülésének az euróval szemben. A világ legfontosabb devizapárjának kurzusa 1,08 fölé került szerdán. Az Erste elemzői szerint ebben egyébként van némi meglepetés a kedden közzétett magas termelői inflációs adatok fényében: a havi árváltozás a várt 0,2 (maginfláció) helyett fél százalék lett, ugyanakkor a Fed optimista a dezinfláció folytatódását illetően.
A Fed elnöke tegnap egy rendezvényen tartott beszédet, és kijelentette, hogy a legfrissebb termelői árindex alakulása nem okoz gondot, inkább vegyesnek mondható. Ugyanakkor elismerte, hogy az elmúlt negyedévben nem sikerült további előrelépést elérni az infláció elleni küzdelemben, a vártnál magasabb számok érkeztek, ami valószínűleg hosszabb ideig magasan tartja a kamatszintet. Powell elnök egyelőre nem aggódik, továbbra is bízik abban, hogy a havi bázison mért inflációs adatok vissza fognak térni a tavaly látott alacsony szintekre – írta az Equilor. Az inflációs adatok mellett ma kiskereskedelmi adatok is érkeznek a tengerentúlról.
A Raiffeisen elemzői szerint izgalmas kérdés, hogy meddig tart ki a globális risk on hangulat, illetve a forint menetelése, jövő kedden ugyanis kamatdöntés,
a piac pedig már azt találgatja, hogy ilyen árfolyam mellett csak 50, vagy esetleg 75, vagy talán ismét 100 bázispontos vágás jöhet,
miközben a hazai infláció olyan szintre ért a toleranciasávon belül, ahonnan a következő jó pár hónapban inkább stagnálás és némi emelkedés jöhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.