Június 3-tól megújult kondíciók mellett vásárolhatják meg a lakossági befektetők a Magyar Állampapír Pluszt (MÁP Plusz), amely az ötéves futamideje alatt évi 6,73 százalékos hozamot biztosít. (A korábbi sorozat a lejáratig tartásával 4,94 százalék hozam volt elérhető.)
A papír évente egyszer névértéken eladható lesz, de a sávos kamatozás miatt érdemes lesz a futamidő végéig megtartani.
A MÁP Plusz megújításával párhuzamosan kivezetik az Egyéves Magyar Állampapír (1MÁP).
Öt éve, 2019-ben érkezett új lakossági termékként a Magyar Állampapír Plusz, és rögtön az elején nagy siker lett a befektetők körében. A papír vonzereje a kiszámíthatóság és a likviditás, ugyanis az előre meghatározott sávos kamatozás mellett bármikor eladható. 2021–22 fordulóján volt a MÁP Plusz állománya a legmagasabb, akkor meghaladta a 6300 milliárd forintot,
majd az infláció emelkedésével veszített vonzerejéből.
Még most is több mint 740 milliárd forintnyi lakossági megtakarítás van MÁP Pluszban. A MÁP Plusz első kibocsátott sorozatai hamarosan lejárnak, közben az infláció jelentősen csökkent, ezért vált szükségessé a termék megújítása.
A június 3-tól megvehető új MÁP Plusz továbbra is ötéves futamidejű lesz, ezalatt évi 6,73 százalékos hozamot kínál a lakossági befektetőknek. A kamatozás változatlanul sávos lesz, az első évben 6,25 százalék, majd fokozatosan emelkedve az ötödik évre eléri a 7,25 százalékot. Vagyis a befektetőknek érdemes lesz minél tovább megtartani a papírt, hiszen annál magasabb kamatot tudnak elérni – írta az Államadósság Kezelő Központ közleménye.
Az eddigi jegyzés helyett adagolt kibocsátással kerülnek forgalomba a papírok, havonta indít új sorozatot az ÁKK.
Az új MÁP Plusz évente egyszer, a kamatfizetést követő öt napban névértéken, vagyis 100 százalékos nettó árfolyamon eladható lesz,
ezzel megtartja egyik legnagyobb vonzerejét, a likviditást. A kamatfizetések közötti időszakban pedig a forgalmazók által jegyzett árfolyamon, illetve a Magyar Államkincstárnál változatlan feltételekkel lesz eladható az állampapír.
Az új sorozatból egy befektető maximum 10 millió forintért vásárolhat.
A kamatokat, akárcsak az első sorozatnál, MÁP Pluszban írják jóvá, így nem kell évente rendelkezni annak felhasználásáról.
Az Egyéves Magyar Állampapír (1MÁP) kivezetésének pedig az a magyarázata, hogy az új termékre már az első évben 6,25 százalékos kamatot kapnak a befektetők, szemben az 1MÁP 6 százalékos éves kamatával, vagyis már egy év alatt is jobban járnak vele (szükség esetén akár el is adhatják közvetlenül az első kamatfizetés után árfolyamveszteség nélkül).
Az ÁKK célja a lakossági állampapírpiacon változatlanul az, hogy 2024-ben a GDP 2 százalékának megfelelő nettó állománynövekedést érjen el, az év eddigi időszakának értékesítési adatai alapján ez reális célkitűzés. További kiemelt cél a lakossági befektetők portfóliószemléletének erősítése, ezt szolgálja a MÁP Plusz megújítása is. Így a MÁP Plusz ismét jól kiegészíti a lakossági termékpalettát. Ezentúl is elérhető lesz inflációkövető termékként a Prémium Magyar Állampapír (PMÁP), a pénzpiaci hozamokat lekövető és azok felett kamatprémiumot fizető Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP), a végig fix kamatot fizető Fix Magyar Állampapír (FixMÁP), illetve az euróban denominált €MÁP.
Mennyire lesz vonzó az új MÁP Plusz?Az új MÁP+ a lejáratig tartással évi 6,73 százalékos hozamot biztosít a befektetőknek. Ezt a hozamot érdemes összevetni a jelenleg piacon lévő, hasonló futamidejű Magyar Államkötvényekkel. A referenciaként szolgáló kötvények közül öt év múlva jár le a 2029/A értékpapír, aki ma ilyet vásárol, lejáratig 6,71 százalékos hozamot érhet el. A jelenlegi hozamszintek mellett jobb választás az új MÁP Plusz, mint a hasonló futamidejű piaci kötvény. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.