Közel negyed éve nem látott mértékben csökkent a nemzetközi olajár a héten: a Brent árfolyama közel 6 százalékkal 84 dollár alá süllyedt az elmúlt öt nap során, a WTI hordójával pedig 5 százalék körüli mínuszban, 79 dollár alatt kereskednek jelenleg a nemzetközi piacokon. A fekete arany értékvesztése mögött elsősorban a geopolitikai feszültségek enyhülése, illetve a keresleti oldal váratlan szűkülése áll.
A hét elején ugyanis kiderült, a Hamász nyitottságot mutat az Izraellel való megegyezésre, illetve egy tűzszünet életbe léptetésére a hónapok óta húzódó túszdráma, illetve az idő közben széles körű fegyveres konfliktussá fajuló helyzet megoldására, ez pedig jelentős mértékben csökkentette a térség geopolitikai feszültségeit – mindez pedig az olaj kockázati prémiumának szűküléséhez vezetett.
A geopolitikai felár egyre lendületesebben csökken az olaj árfolyamában, mivel úgy tűnik, a Hamászon túl Izrael is nyitott a tárgyalásokra. Ezért valószínűtlen, hogy 90-95 dollár környékére erősödjön a Brent, a jelenlegi, 85 dollár alatti stabilizáció tűnik a reális rövid távú forgatókönyvnek
– mondta a Bloombergnek Robert Rennie, a Westpac Banking Corp. árupiaci stratégiáért felelős vezetője.
Szintén támogatta a nemzetközi olajár csökkenését, hogy az amerikai stratégiai olajtartaléknak a héten közzétett telítettsége az elemzői várakozásoknál magasabb szintet mutatott, ami a keresleti oldal szűkülését vetíti előre, ezáltal is csökkentve az árakat a piacokon – de szintén a kínálati túlsúly kialakulása mellett foglalnak állást azok a félelmek, miszerint a kínai importkereslet sem nőhet akkora mértékben a közeljövőben, ahogy azt az elemzők várták.
Olajat talált a Mol MagyarországonTura közelében bukkant kőolajra a magyar olajtársaság az OGD-vel közösen. A Mol számára napi 500 hordót jelent a friss találat. |
A természetes piaci folyamatok – számára kedvezőtlen – alakulásához azonban az OPEC+-nak is lehet még egy pár szava: az olajkartell ugyanis június elsején dönt legközelebb a kitermelési ütemükről, és az elemzők 90 százalékának jelenlegi álláspontja szerint az a valószínű, hogy megtartják a jelenlegi szűkített kitermelési tempót, de a további szigorítást sem zárják ki egyértelműen.
Minden jel szerint az OPEC lesz a mérleg nyelve az olajpiaci keresleti-kínálati egyensúly kialakításában vagy felborításában
– mondta erről a Shell pénzügyi igazgatója, Sinead Gorman.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.