Abból önmagában nem sokat tudunk meg egy cégről, hogy milyen árfolyamon kereskednek a részvényeivel, mivel a jövedelmezőséget sok más mutatón keresztül, például az egy részvényre jutó eredmény (EPS), vagy éppen az árfolyam és a nyereség hányadosának (P/E) vizsgálatán keresztül szokás megítélni. A világ legdrágább részvényét viszont ettől függetlenül nehéz lenne nem jó vételként aposztrofálni: ezek a világ legborsosabb áron forgó papírjai!
A Seaboard egy igazán sokszínű vállalat, mely a sertéstenyésztéstől kezdve az árupiaci kereskedelmen túl egészen a tengeri szállítmányozással bezárólag gyakorlatilag mindennel foglalkozik. A három milliárd dolláros piaci kapitalizációjú vállalat részvényeit jelenleg 3140 dolláros árfolyamon lehet felmarkolni, egy részvényre jutó eredményének alakulása alapján azonban nem érdemes: a cég EPS-e ugyanis 39,4 százalékkal csökkent az elmúlt 12 gördülő hónapban, ami sok mindennek mondható, de túlzottan jó jelnek nem.
A méltán világhírű, mexikói ételeket felszolgáló amerikai étterem 116 ezer munkavállalójával és 87 milliárd dolláros piaci kapitalizációjával a lista negyedik helyére fért fel. P/E-je kifejezetten magas, 67-es, egy olyan skálán, ahol a 20-25 körüli értékelések tekinthetők igazán jónak – egy részvényre jutó eredménye ugyanakkor robusztusan növekszik, az elmúlt 12 hónapban például 26,8 százalékkal 46,9 dollárra bővült a mutató, és az elemzők is vételre ajánlják.
A világ legnagyobb szállásközvetítője már 12 számjegyű, 131 milliárd dolláros piaci kapitalizációval rendelkezik, részvényei mégis relatíve olcsóbbnak tekinthetők, mint a Chipotle papírjai – P/E-je ugyanis szintén a kedvező sávon felül, de mindössze 29-en áll, jócskán megelőzve ezzel a mexikói gyorséttermet. Egy részvényre jutó eredménye is fényesen alakul:
a Booking EPS-e 30,8 százalékkal javult az elmúlt egy évben,
papíronként 133 dolláros profitot termelt a cég az elmúlt negyedévben.
Az NVR 7655 dolláros részvényenkénti ára a lista második helyére repítette a céget. A vállalat az építőiparban tevékenykedik, családi házak és társasházak felhúzása a fő profilja. A cég a toplista többi helyezettjéhez mérten kifejezetten kevés, mindössze 6300 munkavállalóval rendelkezik, részvényeit pedig
kifejezetten olcsónak tartja a piac, mivel azok 15,9-es P/E mellett forognak.
A vállalat egy részvénye jutó profitja robusztus 479 dollár volt az előző negyedévben, látványos növekedésről azonban nem beszélhetünk, mivel a mutató mindössze 0,9 százalékkal bővült az időszak során. Ennek ellenére az elemzők egyértelműen vételre ajánlják a cég papírjait,
A lista élén a tőkepiacok legnagyobb varázslójának, Omaha Orákulumának Berkshire Hathaway nevű holdingja áll. Warren Buffett cége az elmúlt 58 évben szinte felfoghatatlan 4 384 758 százalékos hozamot biztosított befektetőinek, megverve ezzel gyakorlatilag minden létező piaci mutatót és befektetési stratégiát egyaránt. A Berkshire
A történelem legnagyobb befektetőjének cége 883 milliárd dolláros piaci kapitalizációval rendelkezik, P/E-je mégis mindössze 12-es.
Egy részvényre 50 818 dolláros eredmény jutott az elmúlt pénzügyi évben,
ami éves alapon 876 százalékos bővülést jelent ezt a mutatót nézve. A Berkshire portfóliójában biztosítócégektől kezdve energiaipari vállalatokon át még vasúti szállítmányozási cégek is megtalálhatók, arról nem is beszélve, hogy a vállalat jelenleg 189 milliárd dollárnyi készpénzen ül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.