Közel 80 százalékkal erősödött a GameStop németországi jegyzése, miután a mémrészvényes ralit 2021-ben kirobbantó Keith Gill, vagy ahogy a piacon felhasználónevei alapján ismerik DeepF*ingValue/Roaring Kitty közzétette a Redditen, hogy nagyjából 116 millió dolláros pozíciót vett fel a videojátékbolt részvényeiben.
A rövid és tömör poszt alapján a hírességgé vált befektető ötmillió darab GameStop részvényt vett 21,27 dolláros árfolyamon, továbbá 65,7 millió dollár értékben 120 ezer darab call opciót is vásárolt, melyekből akkor profitálhat, ha a kurzus emelkedésbe kezd. Az opciók leütési ára (strike price) 20 dollár, tehát Gill ilyen áron juthat majd hozzá részvényekhez, ha lehívja opcióit – írta meg a Bloomberg.
Gill posztjának egyelőre csak az európai piacokon volt hatása, mivel a megjelenése óta az amerikai tőzsdéken még a normál kereskedési időn kívüli piac sem nyitott ki: a német jegyzés viszont a posztot követően csaknem 80 százalékkal ugrott meg, jelenleg 36,8 eurón adják a cég papírjait.
Roaring Kitty bejegyzése azonban minden bizonnyal megmozgatja majd a piacot hazai terepén, azaz Amerikában is: a befektető ugyanis a Redditen kívül az X-en is posztolt, bejegyzését pedig öt óra alatt 4,5 millión látták. Gill három év szünet után, május közepén posztolt legutóbb a profiljairól, akkor mindössze egy székében előre hajoló gamer-mémet tett közzé: a GameStop árfolyamának azonban már ennyi is elég volt, 180 százalékkal emelkedett a jegyzés alig pár nap leforgása alatt.
DeepF*ingValue piacokra kifejtett hatását tehát távolról sem szabad alábecsülni: a befektető 2021-es rali-kirobbantó posztja után 2000 százalékkal erősödött a GameStop árfolyama – pedig Gill akkor még csak egy 31 millió dolláros pozícióval rendelkezett a cégben, szemben a mostani, durván 180 milliós részesedésével.
A közelmúltban megújuló érdeklődés a mémrészvények iránt a túlzott befektetői túlbuzgóság jele, és inkább negatív, mintsem pozitív előjel a piacok számára, melyek egy ideje nem tudnak újabb csúcsokat beállítani
– mondta Robert Lea, a Bloomberg Intelligence elemzője.
A három évvel ezelőtti rali hatalmas károkat okozott a papírok értékvesztésére játszó fedezeti alapoknak: a befektetési vállalatok pozicionálásuk alapján ugyanis egyértelműen a GameStop csődjére játszottak, a short float-arány, azaz az a szám, ami megmutatja, a teljes részvényállomány hány százaléka van shortra eladva, 140 százalékra rúgott. A közösségi összefogás ugyanakkor 2000 százalékkal feljebb tolta a jegyzést, aminek eredményeként a nagyok hatalmas mínusszal tudták csak teljesíteni kötelezettségeiket.
A mostani ralinak ugyanakkor nem valószínű, hogy ennyire pusztító hatása lesz: a short float jelenleg 25 százalék körül van, ami szintén magas a piaci átlaghoz mérten, de relatíve alacsony a cég saját múltjához mérten, így a múltkorihoz hasonló pánikra nem feltétlen érdemes számítani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.