BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Izland genderkötvénnyel támad

Izland az első állam a világon, amely genderkötvényt dobott piacra, bár más országok is fontolgatják már a kibocsátásukat. Az újítás az úgynevezett etikus befektetéseket gyarapítja, ebben a kategóriában a zöldkötvények a legismertebbek.

Izland 7,5 milliárd korona (közel 20 milliárd forint) értékű genderkötvényt bocsátott ki, amiből a szigetország a nők szerepvállalását elősegítő projekteket finanszírozna. A kormány a befolyt összegből megfizethető lakásokat épít, valamint csökkenti az idős rokonok gondozásából és a háztartási munkából eredő terheket. Az utóbbit azzal érnék el, hogy bővítik az állami szociális ellátórendszert.

Az izlandi nők társadalmi szerepvállalását finanszíroznák a genderkötvényből / Fotó: Kenzo Tribouillard / AFP

Az értékpapír 3,4 százalékos fix kamatozású és hároméves futamidejű. Dél-Afrika, Pakisztán és Indonézia is felvetette hasonló értékpapírok értékesítését, de ezek egyelőre nem valósultak meg, így Izland számít a világon az első államnak, amely ilyen kötvényt dobott piacra – írja a Bloomberg.

Azt még érdemes megemlíteni, hogy Chile tavaly olyan, fenntarthatósághoz kötött kötvényt bocsátott ki, amely növelné a kötvénytulajdonosoknak fizetett kamatot, ha 2031-re nem sikerül 40 százalékra növelni a nők arányát az érintett vállalatok igazgatótanácsaiban. Az újítás az úgynevezett etikus befektetéseket gyarapítja, ebben a kategóriában a zöldkötvények a legismertebbek.

Zöldkötvények

A zöldkötvények kibocsátásból finanszírozzák az éghajlattal kapcsolatos vagy környezetvédelmi projekteket. Komoly probléma azonban a greenwashing, vagyis a zöldre festés: számos esetben előfordult, hogy a kibocsátók nem a felvázolt célra használták fel az értékpapírokból származó bevételeket, vagy nem számoltak be átlátható módon az elért eredményekről.

Végül tavaly az Európai Unió bekeményített: az európai zöldkötvényszabvány alapján kibocsátott értékpapírokból befolyt összes pénzt olyan tevékenységekre kell fordítani, amelyek összhangban állnak az EU fenntarthatósági céljaival. Minden vállalatnak és állami szervezetnek nyilvánosságra kell hoznia a bevételek felhasználására vonatkozó információkat.

Könnyen előfordulhat, hogy Izlandhoz hasonlóan más országok is rákapnak a genderkötvényre, azt viszont egyelőre semmi sem garantálja, hogy ne történjen a zöldre festéshez hasonló trükközés. Az első zöldkötvényt még 2008-ban dobta piacra a Világbank, és az uniónak másfél évtizedbe telt, hogy az egyre népszerűbb értékpapír kapcsán szabályokat hozzon. Azt még nem tudni, hogy a genderkötvények kapcsán mikor várható szabályozás.

Állampapír , befektetési jegy, részvény – mutatjuk, melyikkel kaszálnak a háztartások

Újabb 310 milliárd forinttal gyarapodott a háztartások hazai értékpapírvagyona, ami ezzel már közel járt a 25 ezermilliárd fonthoz április végén. A lakosság 144 milliárd forintért tárazott be magyar állampapírból, ami így ismét a legnépszerűbb eszköznek bizonyult körükben. Az állampapír mellett a befektetési alapok is keresettek voltak, a tőzsdén is sokat nyertek a bátrabb kisbefektetők.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.