A 31 éve alapított Nvidia kedden a világ legértékesebb cégévé vált. A mesterségesintelligencia- (MI) fejlesztések kulcsfontosságú csipjeit gyártó vállalat részvénye 135,58 dolláron zárt, így az értéke 3,335 ezermilliárd dollár volt, s ezzel kielőzte a 3,317 ezermilliárd dolláros Microsoftot. Az Amazon 2019. februári, rövid tündöklése óta a mostani az első alkalom, hogy nem a Microsoft vagy az Apple a legnagyobb kapitalizációjú cég. Az Nvidia felemelkedése a Cisco ezredfordulós felívelését idézi, s a piaci szereplőket a dotcombuborék kipukkanásának baljós eseményeire emlékezteti.
Vannak nyilvánvaló párhuzamok az internet robbanásszerű elterjedése és az MI-bumm között, de a változás sebessége más, a piac mérete más, s más az érettségi szakasz, amikor a legértékesebb vállalat lett az Nvidia
– vélekedett John Chambers, aki a Cisco vezérigazgatója volt a dotcombuborék felfújódása idején.
Az Nvidia részvényei tavaly a széles piacot leképező S&P 500 legjobban teljesítő papírjai voltak, s az elmúlt 12 hónapban több mint háromszorosára nőtt az értékük. A vállalatnak alig négy hónap kellett, hogy 2000 milliárd dolláros cégből 3000 milliárd dolláros vállalat legyen.
A csipgyártó növekedésének motorja, hogy a technológiai óriások, így a Microsoft, a Meta és az Amazon szinte tülekednek az MI-piacon, ezért gyakorlatilag kielégíthetetlen a fejlett csipek iránti igény. A legutóbbi negyedévben az Nvidia 26 milliárd dollárt termelt, ami több mint háromszorosa az előző év azonos időszakában mértnek. Segíti az Nvidia felemelkedését, hogy a 10 az 1-hez arányú részvénysplit vonzza a kisbefektetőket, és pluszforgalmat generál.
Sok elemző egyetért Jensen Huang vezérigazgató állításával, miszerint az MI az alapja egy új ipari forradalomnak, amelynek a vállalat a legfontosabb beszállítója.
Az Nvidia lesz civilizációnk legfontosabb vállalata a következő évtizedben, ahogy a világ egyre inkább MI-vezéreltté válik
– mondta Angelo Zino, a CFRA Research elemzője a közelmúltban.
A mesterséges intelligenciába áramló rengeteg pénz aggodalmat kelt a befektetők körében, akik bizonytalanok abban, hogy meddig tarthat a mostani fellendülés. A Sequoia Capital márciusi becslése szerint 50 milliárd dollárt fektettek az Nvidia csipjeibe a fellendülés kezdete óta, de a generatív MI-startupok csak hárommilliárd dolláros értékesítést hoztak. Vagyis jókora az egyensúlyhiány a piacon.
Van néhány valódi problémánk, amit meg kell oldanunk
– mondta a Sequoia partnere, Sonya Huang. Neil Shearing, a Capital Economics vezető közgazdásza pedig úgy véli:
Az MI körüli lelkesedés egy felfújódó buborék minden jellemzőjével rendelkezik, s valószínűleg segít fenntartani az amerikai részvények emelkedését a következő másfél évben, de végül kipukkad, ezért az amerikai piac jelentős alulteljesítési időszakra van ítélve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.