Miután az elmúlt hetekben a Gamestop iránti érdeklődés ismét az egekbe tört a 2021-es szárnyalás központi szereplője, Keith Gill visszatérését követően, a cégvezetés élt a mémrészvénnyé válás lehetőségével, és előbb 45 millió részvényt adott el 933 millió dollárért, majd pénteken közölte, hogy újabb 75 millió részvényt dob piacra, ami a keddi árfolyamon csaknem 2 milliárd dolláros további bevételt hozhat a vállalatnak.
Ezzel a Gamestop készpénzállománya az egekbe szökik, a vállalat adóssága ugyanis a legutóbbi közzététel szerint mindössze 600 millió dollár körül volt, ám az nem világos, hogy mit kezd a vállalat az ölébe hullott tőkével. Noha a Roaring Kitty felhasználónévvel ismert Gill pénteken egy élő YouTube-adásban ismét kifejezte hitét a vállalatban és annak vezetőjében, Ryan Cohenben, a Gamestop működési eredménye utoljára 2017-ben volt pozitív a Financial Times adatai szerint.
Roaring Kitty pénteki megjelenése alatt pedig mintegy 40 százalékot zuhant a részvények árfolyama, igaz, ez előtt jelentette be a cégvezetés a 75 millió darabos, a papírok tulajdonosait erőteljesen kihígító részvényeladást. Azonban a pénteki videó alatt előadott tézis is inkább csak külsőségeiben hasonlított Roaring Kitty 2020–2021-es videóira, túlnyomórészt összefüggéstelen szöveget hallhattak, akik belenéztek, szemben a korábbi, kidolgozott elméletekkel.
Ráadásul a cég vezérigazgatójává tavaly ősszel kinevezett
Cohen egyelőre nem tudta megállítani az eladások zuhanását, csupán a cég költségeinek lefaragására talált módokat, többek között két amerikai raktár és számos üzlet bezárásával.
Ugyanakkor tavaly decemberben a Gamestop frissítette befektetési politikáját, lehetővé téve, hogy más cégek részvényeiből tárazzon be, igaz, egyelőre főként csak kevésbé kockázatos állampapírokat vásárolt. A cég 2021-ben 1,7 milliárd dollárt vont be részvénykibocsátásokból, amit adósságai kifizetésére, kamatjövedelem megszerzésére és a működési veszteségek finanszírozására használt. A Gamestopnak a legutóbbi pénzügyi évében már nem kellett kamatkiadásokkal küzdenie, miközben az 50 millió dolláros kamatjövedelem már meghaladta a működési veszteség mértékét, ugyanis a vállalat már a legutóbbi részvényeladás előtt csaknem 1 milliárd dolláros készpénzállományon ült.
A Gamestop részvényeinek volatilitásáról korábban is író, a Georgetown Egyetemen pénzügyet tanító James Angel professzor szerint azonban a cég okosan döntött a tőkebevonásról, hiszen
ha a piacok tálcán kínálják a tőkét a cégnek, azt a lehetőséget akkor is érdemes megragadni, ha nem tudják, hogy azt mire használják.
Azon ráér a tőke bevonása után is gondolkodni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.