Több mint másfél évtized után fizethetnek újra osztalékot a görög bankok, amelyek megkapták ehhez az Európai Központi Bank (EKB) jóváhagyását.
A délkelet-európai ország négy legnagyobb bankja 16 év után oszthat vissza a tulajdonosoknak a megtermelt profitból, az EKB engedélye egyúttal újabb jele a helyi bankszektor és Görögország gazdasági fellendülésének. A legnagyobb hellén pénzintézet,
kifizetésére kapott engedélyt az EKB-tól.
A négy legmeghatározóbb helyi hitelező tavaly együttesen mintegy 3,5 milliárd eurós nyereségről számolt be, amit a magas kamatlábak és az erőteljes gazdasági növekedés is támogatott.
Az Eurobank tavalyi nyereségének 30 százalékát, részvényenként 0,09 eurót fizet ki, és ugyancsak profitja 30 százalékát osztja ki a National Bank is.
Az osztalékfizetést még a részvényeseknek is jóvá kell hagyniuk, az Eurobanknál erre július 23-án kerülhet sor. A National Bank közgyűlése július 26-án dönthet ugyanerről. A Piraeus Bank részvényesei június 28-án bólinthatnak rá a kifizetésre, az összeg pedig már a következő hónapban meg is érkezhet a számláikra.
A 2009-ben adósságcsapdába és az államcsőd közelébe sodródott Görögország három nagy gazdasági mentőcsomag és szigorú megszorító intézkedések árán talált vissza a normális kerékvágásba, melyek során a nagybankokat feltőkésítették és államosították.
Az elmúlt években a görög bankok a 2016-os 45 százalékról 6 százalék alá csökkentették nem teljesítő hiteleik arányát.
Az ország tavaly nyerte vissza a befektetésre ajánlott hitelminősítését, az idén pedig várhatóan 2,5 százalék körüli gazdasági növekedést könyvelhet el, messze meghaladva ezzel az euróövezet 0,8 százalék körüli átlagát, egyúttal megközelítve a válság előtti szintet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.