A Donald Trump-rali valójában a június 27-i elnökjelölti vitával kezdődött, amelyen Joe Biden elnök bukdácsolása minden eddiginél több kérdést vetett fel a hivatalban lévő elnök korával és állóképességével kapcsolatban. Akkor kezdték a részvénypiacon lekereskedni Trump esetleges győzelmének a gazdasági hatásait. Megindult a befektetési portfóliók átalakítása, bár a bitcoin vágtája csak a júliusi merénylet után startolt el.
Azóta a demokraták egyre növekvő tábora követeli, hogy
akik nagyobb eséllyel vehetnék fel a harcot Trumppal.
Ezután Trump túlélte a július 13-i – múlt vasárnapi – merényletet, és kinevezte meglehetősen fiatal alelnökjelöltjét, J. D. Vance-t, aki az első olyan alelnökjelölt az Egyesült Államokban, aki az 1980–1995 között születettek Y generációjához tartozik. Ráadásul a republikánusok wisconsini jelöltállító konvencióján Trump korábbi kihívói fegyelmezetten felsorakoztak a volt elnök mögött, ami az egység szokatlan megnyilvánulása volt az egyébként széthúzásra hajlamos pártban.
Eközben Donald Trump elkezdett középre húzódni a politikai palettán, hogy megnyerje a bizonytalan szavazókat, és tekintélyes támogatókra tegyen szert az üzleti világban is. A Bloombergnek adott interjújában igyekezett eloszlatni a második elnöki ciklusától rettegő Wall Street félelmeit. Korábbi kijelentéseivel szemben megerősítette, hogy valószínűleg megtartaná Jerome Powell Fed-elnököt is mandátuma 2026-os lejártáig.
Persze nem is Trump lenne, ha nem tette volna hozzá:
különösen, ha úgy gondolom, hogy helyesen cselekszik.
Ezt a félmondatot az elemzők úgy értelmezték, hogy a kamatcsökkentésre utalt, mivel a volt elnök azt szeretné, ha kimaradna a Biden kampányát segítő őszi vágás, és csak már az ő elnöksége alatt kerülne rá sor első ízben.
Trump az interjúban megpróbálta megnyugtatni a befektetőket afelől is, hogy az általa kivetni kívánt új védővámok nem fogják ismét felhajtani az inflációt, noha ezzel kapcsolatban nem ment bele a részletekbe. Még azt is felvetette, hogy fontolóra venné a JPMorgan vezérigazgatójának, Jamie Dimonnak a pénzügyminiszteri kinevezését, azaz a Wall Street-i üzleti élet egyik eminenciását helyezne a kiemelt posztra, persze csak ha Dimon is rábólintana.
Mindennek eredményeként a fogadóirodáknál már átlagosan 66 százalékos esélyt adnak Trump győzelmére. Nyilván fennáll a tévedés lehetősége, ám ez az arány azt sugallja, hogy nem csak Trump győzelmét tartják mind többen reálisnak, de egyre valószínűbb egy totális republikánus győzelem is, aminek eredményeként a kongresszus mindkét házát besöprik, és
így Trump szabad kezet kaphat a neki tetsző gazdasági reformok megvalósításához.
Ugyanis nem csupán az elnök személyéről szavaznak novemberben a tengerentúlon, hanem a kongresszus mindkét háza is megújul.
Ergo Trump tovább csökkentheti az amerikai társasági adót, amit a demokraták valószínűleg megakadályoznának, ha legalább az egyik házat ők irányítanák a kongresszusban. David Rosenberg, a Rosenberg Research elemzője szerint a republikánus cunami forgatókönyve hozzájárult a Wall Street utóbbi időben tapasztalt rotációjához, azaz ahhoz, hogy a befektetők a technológiai részvényekből a közelmúltban a kisebb vállalatok felé fordultak.
A befektetők úgy vélik, az újabb adócsökkentések lendületet adhatnak az eddig partvonalon kívül tengődő részvényeknek. Érdemes tehát némi átcsoportosítást végrehajtani a javukra a technológia papírokból.
A Trump-fordulat másik jelentős hatása a befektetésekre, a korábban e téren szkeptikus Trump látványos kriptopiaci pálfordulásának a következménye. A volt elnök tudniillik ígéretet tett a javarészt fiatalokból álló kriptoközösségnek, hogy véget vet a digitális devizák szabályozására irányuló kormányzati erőfeszítéseknek.
A bitcoin kurzusa mintegy 1000 dollárral azonnal ki is lőtt – a 60 000 dolláros szintet is átlépve – a sikertelen merényletet követően, mivel afelől konszenzus van, és a történelmi példák is azt mutatják, hogy az ilyen meghiúsult gyilkossági kísérletek növelik a célponttá vált politikusok választási esélyeit. A trend azóta is folytatódik, csütörtökön délben már 64 900 dollár környékén folyik a legnépszerűbb kriptovaluta kereskedése, miközben a legtöbb kriptoeszköz is lendületesen megindult felfelé.
Mindazonáltal a potenciális második Trump-elnökségnek az elemzők szerint árnyoldalai is lehetnek. Például Trump tervei az importvámok emelésére és az illegális bevándorlók kiűzésére egyaránt növelhetik az inflációt, mivel drágulnának az importáruk, és a munkaerőpiac szűkülése nyomán bizonyos iparágakban a bérek is emelkednének – írja a Yahoo Finance.
Emellett a Bloomberg-interjúban például Trump arról beszélt, hogy nem védené meg Tajvant, vagy csak külön fizetség ellenében tenné ezt, ha Kína megtámadná, holott Tajvan a kulcsfontosságú forrása a világ legfejlettebb félvezetőinek, amelyek nélkülözhetetlenek az amerikai gazdaság és különösen a mostanában ezerrel hájpolt mesterségesintelligencia-bumm jövője szempontjából.
A technológiai részvények azonnal be is szakadtak, szerdán a Nasdaq részvényindex 2,5 százalékkal esett, ekkora zuhanást 2022 óta nem szenvedett el a technológiai cégek indexe, miközben a Dow Jones emelkedett, ami megerősíti, hogy specifikusan a tech részvényeket szórták a befektetők.
Úgy tűnik, hogy a nagy technológiai részvényekre nehezedő nyomás egy részét Trump azon megjegyzései okozták, hogy Tajvannak fizetnie kellene az amerikai védelemért
– írta a Capital Economics július 17-én, amikor a Bloomberg közzétette az interjút. A TSMC, a tajvani félvezetőóriás részvényei több mint 7 százalékkal zuhantak a hírre, de gyászos napja volt az Nvidiának és a csiptermelő gépeket gyártó holland ASML-nek is.
Kérdés, hogy érdemes a tétet teljes egészében Trumpra tenni, hiszen Biden minden baja ellenére kevesebb mint három ponttal van lemaradva Trump mögött a Cook Political Report közvélemény-kutatási felmérése szerint.
Az amúgy is kiszámíthatatlan verseny pedig még tovább fokozódhat. Biden még mindig visszaléphet, és egy kevésbé ismert demokrata léphet a helyére. Trump csalási ügyében ráadásul szeptember 18-án, mindössze hat héttel a választások előtt hoz ítéletet a New York-i bíróság. Az ügyészség 34 bűncselekménnyel vádolja.
Végül mindkét jelölt meglehetősen idős, ezért arra is van esély, hogy a választás célegyenesében egészségügyi vészhelyzet alakulhat ki. A Fehér Ház például szerdán közölte, hogy Biden koronavírus-tesztje pozitív lett, amit sokan már a visszalépés felvezetésének tartanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.