Minden korábbinál nagyobb vagyonnal fordulhattak rá a háztartások az idei nyárra, miután májusban szintet lépett a hazai értékpapírokban, azaz állampapírban, kötvényekben, részvényekben és befektetési jegyekben tartott eszközeik összértéke.
A lakosság rezidens kibocsátású értékpapír-állománya egy hónap alatt újabb másfél százalékkal, 25 369 milliárd forintra hízott a jegybank legfrissebb adatai szerint.
A különböző befektetési termékekben fialó vagyonelemek összesített értéke először lépte át a 25 ezermilliárd forintos szintet.
A 375 milliárdos bővülés teljes egészében a kiugró megtakarítási kedvnek tudható be, mivel a májusi piaci hozamok nem kedveztek a lakossági befektetőknek.
Az árfolyamváltozások négymilliárd forinttal apasztották a meglévő befektetések értékét,
ezt azonban bőségesen kompenzálta az eszközökbe frissen beáramló 379 milliárd forint.
A háztartások áprilishoz hasonlóan leginkább az állampapírokat keresték az utolsó tavaszi hónapban is, 244 milliárd forintnyit vásárolva belőlük. Ezen belül főként a forintban jegyzett hosszú (éven túli) lejáratú kötvények maradtak a fókuszban, 140 milliárd forintos értékesítéssel. A rövid állampapírokból (kincstárjegyekből) további 95 milliárd forintnyit markoltak fel, a devizakötvényekből pedig szerény 8 milliárd forinttal növelték kitettségüket.
A nagybevásárlások következtében a felhalmozott kamatokkal együtt csaknem 2 százalékkal gyarapodott a lakosság kezében lévő magyar állampapír-állomány, és első alkalommal ugrott 13 ezermilliárd forint fölé.
Egyéb kötvényekből mintegy 9 milliárd forintot szereztek be a háztartások, az itt lévő állomány 1 százalékkal bővült.
Az állampapírok első számú kihívói, a befektetési alapok 111 milliárd forintnyi friss megtakarítást szívtak fel a lakosságtól, és mivel az alapkezelők is jól végezték a dolgukat – 46 milliárd forinttal gyarapítva az állományt a piaci hozamokkal – az eszközosztályban fialó háztartási vagyon bő másfél százalékkal nőtt.
A lakosság továbbra is csak óvatosan tőzsdézik, magyar részvényeket mindössze 16 milliárd forint értékben vásároltak a hónap során. A Budapesti Értéktőzsdét elérő korrekció során 48 milliárd forint árfolyamveszteséget regisztrálhattak papírjaikon a bátrabb lakossági befektetők.
A legnagyobbat a 7,3 százalékkal leforduló Mol-részvényekkel bukták a tőzsdézők, de az OTP árfolyama is csaknem 5 százalékkal került lejjebb májusban, míg a Richter kurzusa 2,6 százalékot esett. Jól jártak viszont a Magyar Telekomba beszállók, ők egy hónap alatt 6 százalékot kaszálhattak a távközlési papíron.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.