Az elmúlt héten a Bloomberg árupiaci indexe 1,2 százalékkal esett, a veszteség minden szektort érintett, kivéve az úgynevezett szoft termékeket, amelyek közül a cukor, a kávé és a gyapot árfolyama emelkedett ugyan, azonban a fontos termőterületeken tapasztalható javuló időjárási körülmények és a tavalyi termésből megmaradt bőséges készletek miatt, ismét nyomás nehezedett gabonaszektorra.
Az energiaszektorban vegyes volt a hét. A földgáz veszteségei ellensúlyozták a más kontraktusok kisebb áremelkedését. A fémszektor tovább konszolidálódott; az arany a kulcsfontosságú támasz felett tudott maradni, a réz az év elején tapasztalt erős nyereség mintegy felét vissza adta.
A CFTC, a kereskedők pozicionáltságáról szóló legutóbbi június 25-ig tartó hétre vonatkozó jelentése (COT report) szerint, a hedge fundok ezekre a fejleményekre reagálva megnövelték vételi pozíciójukat a nyersolajban, a gázolaj, a platina és a cukor piacán. Ezzel szemben az eladások a gabonákra, a földgázra, a rézre, és a kakaóra koncentrálódtak.
Az olajspekulánsok már harmadik hete növelik pozíciójukat a WTI és a Brent piacán egyaránt. Hétfőn a WTI-nek sikerült kitörnie a 80–82 dolláros konszolidációs sávból, a Brent viszont továbbra is – immár két hete – a 85–87 dollár közti sávban mozgott. Több tényező is befolyásolta a befektetői hangulatot a napokban. A Mexikói-öbölben tomboló Beryl hurrikán miatti aggodalmak csökkentek, viszont a csökkenő olajkészletek és a folytatódó közel-keleti feszültség támogatják az árakat. Az előző napok akumulációját figyelembe véve, valószínűleg az említett sávok alsó szintjeit teszteli majd a piac a közeljövőben – ahogy a hurrikán miatti félelmek csökkennek.
A nemesfémek piacán egyenlőre nem csökkentették lényegesen pozíciójukat a nagybefektetők. Ez rávilágít arra, hogy a francia előrehozott választások, de méginkább a novemberi amerikai elnökválasztások miatt a befektetők lehetőséget látnak további ralira. A nagybefektetők aranykitettségüket 5 ezer kontraktussal csökkentették, az ezüst nettó long változatlan maradt, miután mind a long, mind a short pozíciók száma csökkent. Az aranynál a 2300 dolláros támaszra figyel a piac, ennek letörése további eladást indíthat el. Felfelé a 2350 dolláros ellenállást követően a 2500 dollár felé veheti az irányt a kurzus. Az ezüst esetében a 30 dolláros lélektani ellenállás áttörése után a következő fontos mérföldkő a 32,50 dolláros szint, amely utat nyithat egy erőteljesebb ralinak.
A gabonaeladások felgyorsultak, élükön a kukoricával (mínusz 86 ezer kontraktus), ezt követte a szójabab (mínusz 59 ezer) és a búza (mínusz 26 ezer). A BCOM gabonaszektor index 4,2 százalékkal esett vissza a jelentési héten az oroszországi javuló időjárás miatt, az amerikai negyedéves készletek alapján arra számít a piac, hogy jelentős mennyiséget lehet átvinni a következő évre. Emiatt mindkét gabona árfolyama négyéves mélypontokat tesztel, és ha nem jön valamilyen lényeges változás a kínálati oldalon, akkor az árak nagy valószínűséggel huzamosabb ideig alacsonyan maradnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.